fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

RPO do Szpitala Bielańskiego: kobiety wciąż mają prawo do przerwania ciąży

Protesty po wyroku TK ws. aborcji
Protesty po wyroku TK ws. aborcji
Paweł Rochowicz
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił uwagę dyrekcji Szpitala Bielańskiego, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie wszedł jeszcze w życie. A to oznacza, że kobiety wciąż mają prawo do przerwania ciąży w przypadku wad płodu.

Jak poinformowały media, Szpital Bielański im. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie, jako jeden z pierwszych, odmawia kobietom aborcji ze względu na ciężkie wady płodu. Zalecenie dyrekcji szpitala ma związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. Uznał on za niezgodną z Konstytucją przesłankę aborcji, jaką jest prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

W wystąpieniu do Szpitala Bielańskiego Rzecznik Praw Obywatelskich przypomniał, że zgodnie z art. 190 ust. 1 Konstytucji, orzeczenia TK podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu w organie urzędowym. Dotychczas orzeczenie to nie zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym. - W konsekwencji nie można uznać, że wyrok ten wszedł w życie - pisze RPO.

Rzecznik jednocześnie podkreśla, że w obecnym stanie prawnym nieuzasadniona odmowa wykonania aborcji może stanowić naruszenie praw pacjentek do świadczeń zdrowotnych.

Źródło: RPO
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA