Reklama
Rozwiń

Szczep i płać podatek - szczepienia przeciwko grypie z barierami w podatku i gabinecie lekarskim

Rząd zaleca szczepionki na grypę. Mają pomóc w walce z Covid-19. Ale firma, która sfinansuje je pracownikom, musi naliczyć im przychód i potrącić PIT – twierdzi Ministerstwo Finansów.

Aktualizacja: 15.09.2020 06:00 Publikacja: 14.09.2020 19:59

Szczep i płać podatek - szczepienia przeciwko grypie z barierami w podatku i gabinecie lekarskim

Foto: Adobe Stock

Niemiła niespodzianka dla pracodawców, którzy chcą się włączyć w walkę z koronawirusem. Polecana przez rząd i lekarzy szczepionka na grypę, która ma dać większą odporność na Covid-19, jest... opodatkowana.

„Sfinansowanie pracownikom szczepień przeciwko grypie skutkuje powstaniem przychodu, który trzeba opodatkować" – napisało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej". Podatku nie będzie tylko wtedy, gdy obowiązek przeprowadzenia szczepień nakładają na pracodawcę przepisy.

Czytaj też:

Walczysz w firmie z wirusem? Będzie dodatkowy podatek

Szczepionki: lekarze żądają paragonu z datą i godziną zakupu

– Chodzi np. o żołnierzy, policjantów czy urzędników mogących zarazić się grypą w trakcie wykonywania zadań służbowych i o osoby pracujące w szczególnych warunkach, np. w szpitalach. Resztę fiskus opodatkuje – wyjaśnia Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w PwC.

– Jeśli szczepionka kosztuje np. 50 zł, podatek od pracownika znajdującego się w drugim progu skali (32 proc.) to 16 zł – wyjaśnia doradca podatkowy Artur Kowalski.

– Ministerstwo powinno wprowadzić okresowe zwolnienie z PIT dla szczepionych pracowników – uważa Marek Gadacz, doradca podatkowy, partner w Crido. Dodaje, że podatku nie muszą płacić osoby z podwyższonych grup ryzyka, którym szczepionkę sfinansuje rząd.

Pracodawca powinien jednak liczyć się z tym, że przyjdzie mu lek wyrzucić do kosza. Część lekarzy nie chce bowiem szczepić szczepionką kupioną w aptece. Tłumaczą, że dochodzi do przerwania łańcucha chłodniczego, czyli określonych w prawie procedur transportu leku w optymalnych warunkach. Ich zdaniem szczepionka przetrzymywana w temperaturze innej niż 2–8 st. C może stracić właściwości.

Część medyków wymaga paragonu z datą i godziną zakupu, inni transportu w torbie termoizolacyjnej: – Chodzi o bezpieczeństwo pacjenta i jego ewentualne roszczenia, jeśli szczepionka nie zadziała – mówi dr Jacek Krajewski , prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków zżyma się, że ta nadmierna ostrożność doprowadziła do ledwie 4-proc. wyszczepialności na grypę:

– Większym problemem niż przerwanie łańcucha chłodniczego może się okazać znalezienie otwartej poradni, która nie działa tylko za pośrednictwem teleporady.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono