fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Jak uniknąć zatrucia i zarażenia pasożytami w wakacje

Adobe Stock
Na plażę lepiej zabrać ze sobą niepsujące się jedzenie albo turystyczną lodówkę, w lesie nie jeść owoców prosto z krzaczka - mogą być na nich jaja tasiemca, przed zakupem lodów - upewnić się, że nie były rozmrażane.

Główny Inspektor Sanitarny radzi jak uniknąć zatruć podczas upałów i innych wakacyjnych chorób.

Na dłuższe wycieczki zabierz suchy prowiant

Przygotowując się do wyjścia na plażę, wycieczkę rowerową, czy dłuższą wędrówkę po lesie lub górach, należy zabrać ze sobą suchy prowiant, dobrze umyte owoce i warzywa oraz napoje, aby nie tracić energii. Przy przygotowywaniu przekąsek na drogę należy wziąć pod uwagę, że część żywności łatwo ulega zepsuciu. Jest to żywność nietrwała mikrobiologicznie, do której możemy zaliczyć np. lody, ciasta, sałatki, kanapki z mięsem, serem, rybami, wyroby mięsne, mleko i produkty mleczne. Taka żywność powinna być przechowywana w warunkach chłodniczych. Należy więc zaopatrzyć się w lodówkę turystyczną z chłodzącymi wkładami lub wybierać produkty „suche", które nie zepsują się podczas długiego przebywania na słońcu czy w wysokiej temperaturze -  radzi GIS.

Dodaje, że zawsze warto sprawdzić etykietę produktu, na której znajdują się informacje o warunkach przechowywania oraz data przydatności do spożycia.

Uwaga na lody i ciastka z kremem

W wyniku złego przechowywania żywności podczas upałów bardzo łatwo o zatrucia pokarmowe. Do najczęściej występujących objawów możemy zaliczyć biegunkę, bóle brzucha, wymioty i nudności, osłabienie, uderzenie gorąca. W przypadku ich wystąpienia należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem oraz nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Warto więc z rozwagą i ostrożnością spożywać podczas upałów takie produkty jak lody, ciastka z kremem, które mogą być niewystarczająco schłodzone (źle przechowywane), również groźne dla zdrowia mogą być produkty rozmrożone i ponownie zamrożone jak np. warzywa, ryby, mięso oraz produkty surowe (np. tatar, surowe jajka). Podczas upałów przy niewłaściwym przechowywaniu szybko psują się również produkty nie poddane obróbce termicznej. Należy zachować ostrożność i reagować na wszelkie zmiany smaku, konsystencji i zapachy odbiegające od normy danego produktu.

Ponadto, szczególnie w okresie letnim, konsumenci powinni zwracać uwagę na warunki przechowywania żywności w sklepach czy lokalach gastronomicznych. Szczególnie tyczy się to żywności nietrwałej mikrobiologicznie (tj. kanapki, sałatki, ciastka z kremem, wyroby mięsne i mleczne, lody, smoothies, świeżo przygotowane soki czy shake itp.), która powinna być przechowywana w urządzeniach chłodniczych. Jeśli warunki przechowywania żywności wzbudzają wątpliwości warto – dla własnego i innych bezpieczeństwa - zgłosić to do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej!

Pamiętaj! Zadbaj o:

- higienę, mycie rąk oraz przygotowywanie żywności do spożycia zgodnie z informacjami zamieszczonymi na etykiecie;

- ochronę żywności przed zanieczyszczeniem (np. przed kurzem lub owadami, które mogą przenosić bakterie chorobotwórcze);

- sprawdzanie daty przydatności do spożycia produktów żywnościowych;

- dokładne mycie owoców i warzyw przed spożyciem;

- zwrócenie uwagi na przechowywanie żywności w sklepach, lokalach gastronomicznych oraz w domu, szczególnie żywności nietrwałej mikrobiologicznie (np. lodów, ciast, produktów i wyrobów mięsnych, mleka i produktów mlecznych, sałatek etc.), która powinna być przechowywana w warunkach chłodniczych. Etykiety produktów spożywczych zawierają wskazówki w jakiej temperaturze należy je przechowywać;

- zabieranie jako prowiantu na wycieczki, szczególnie w upalne dni żywności nieulegającą łatwo zepsuciu oraz zabezpieczoną przed zanieczyszczeniem. Nie zapomnij o wodzie!

- niespożywanie owoców, których nie znasz oraz zbieranie tylko dobrze znane Ci gatunki grzybów podczas wycieczki do lasu! Na niemytych owocach leśnych może czaić się tasiemiec bąblowcowy wywołujący groźną chorobę – bąblowicę, a wiele grzybów trujących jest bardzo podobnych do tych jadalnych i tylko dobra znajomość cech charakterystycznych dla danego gatunku pozwala uniknąć zatrucia.

Uwaga!

W przypadku wystąpienia dolegliwości po spożyciu grzybów, owoców lasu lub innego produktów spożywczych (szczególnie tych nietrwałych mikrobiologicznie) – zgłoś się do lekarza. Jeżeli zauważyłeś nieprawidłowości w lokalu sprzedającym żywność – przekaż uwagi właścicielowi lub pracownikom obiektu oraz powiadom powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną właściwą dla twojego rejonu, której dane teleadresowe można znaleźć na stronie internetowej https://gis.gov.pl/problem/

GIS przypomina też przedsiębiorcom, że  odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywności na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji ponoszą właściciele zakładów żywności i żywienia. Oferowana i stosowana przez nich żywność musi pochodzić z legalnych i bezpiecznych źródeł, być identyfikowalna oraz prawidłowo oznakowana.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA