fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Koronawirus - specustawa: farmaceuta z krótkim stażem bez nadzoru kierownika apteki

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Farmaceuta z doświadczeniem mniejszym niż pięć lat może pracować bez nadzoru kierownika placówki – wynika ze specustawy o Covid-19.

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z Covid-19 przywraca dawną interpretację art. 92 prawa farmaceutycznego. Zgodnie z obowiązującym od 31 marca przepisem magister farmacji, który nie jest kierownikiem apteki albo ma mniej niż pięć lat doświadczenia zawodowego, może pracować bez nadzoru osoby bardziej doświadczonej.

Nowelizacja usunęła nieprecyzyjny przepis, który stał się podstawą wydania przez Naczelny Sąd Administracyjny wyroku z 20 lutego 2019 r. (sygn. akt II GSK 5609/16), zgodnie z którym w godzinach czynności apteki powinien być w niej zawsze obecny farmaceuta spełniający wymogi kierownika apteki, czyli z co najmniej pięcioletnim stażem pracy.

Obecnie art. 92 stanowi, że „w godzinach pracy apteki w jej lokalu znajduje się zatrudniony w niej farmaceuta lub farmaceuta wykonujący swoje obowiązki w aptece na innej podstawie prawnej".

Czytaj także:

– Zmiana miała być wprowadzona w ustawie o zawodzie farmaceuty, ale w związku z pilną koniecznością m.in. zapewnienia dostępności do leków i funkcjonowania aptek udało się jej wejście w życie przyspieszyć. Dzięki temu wracamy do normalności i traktowania każdego farmaceuty z prawem wykonywania zawodu jako pełnoprawnego specjalisty – mówi Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Dodaje, że zmiana pozwoli potencjalnie wydłużyć godziny pracy aptek (będą mogły pracować np. na dwie zmiany).

Podstawa prawna: ustawa z 31 marca 2020 r., DzU z 2020 r., poz. 567

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA