fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

GIS ostrzega przed hasanem. Sztuczny haszysz groźny dla zdrowia i życia

Główny Inspektor Sanitarny
Plastyczna masa do palenia, czyli sztuczny haszysz jest niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia - ostrzega Główny Inspektor Sanitarny.

Hasan, bo tak nazywany jest przez użytkowników, pojawił się w ostatnim czasie, głównie na terenie województwa łódzkiego. To narkotyk dostępny w postaci plastycznej masy do palenia (sztuczny haszysz – fake hash), w kolorze czarnym, brunatnym lub żółtym, sprzedawany przez dilerów w woreczkach strunowych, bez etykiety. Substancja działa  silnie na ośrodkowy układ nerwowy powodując odurzenie, ale może też powodować zatrucie, a nawet zgon.

Z informacji jakimi dysponuje Główny Inspektorat Sanitarny wynika, iż w obecnie zabezpieczanych produktach zidentyfikowano syntetyczny kannabinoid o nazwie 4F-MDMB-BINACA, który już w małym stężeniu działa na receptory kannabinoidowe, silniej od ?9-THC – składnika marihuany. Powoduje halucynacje, pobudzenie, agresję, lęk, splątanie, letarg, psychozy, problemy gastryczne, jak również przyspieszenie akcji serca oraz ostrą niewydolność nerek. Stosowanie tego narkotyku prowadzi do uzależnienia lub chorób psychicznych.

W przypadku zauważenia osoby, co do której podejrzewamy spożycie tego narkotyku, należy najpierw zadbać o własne bezpieczeństwo, a następnie wezwać Oddział Ratownictwa Medycznego (tel. 112). W miarę potrzeby i możliwości przystąpić do pierwszej pomocy przedmedycznej.

Główny Inspektor Sanitarny przypomina o niebezpieczeństwie związanym z użyciem nowych narkotyków (zwanych popularnie „dopalaczami"). Produkty sprzedawane jako tabletki, proszki, ziołowe lub plastyczne mieszanki, jak również liquidy do palenia, często zmieniają skład i stężenie. Użytkownicy często nie są świadomi, jakie substancje spożywają, co utrudnia niesienie pomocy przez służby medyczne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA