fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Powiększanie piersi: Co trzeba wiedzieć, by uniknąć rozczarowania

Adobe Stock
Powiększanie piersi należy do najbardziej popularnych zabiegów chirurgii plastycznej w Polsce. Czy da się go przeprowadzić bezboleśnie, skrócić czas rekonwalescencji, a przede wszystkim przewidzieć jego rezultaty i uniknąć przykrego rozczarowania? Eksperci rozwiewają najczęstsze wątpliwości pacjentek.

Jak wynika z danych Międzynarodowego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej, najpopularniejszym zabiegiem chirurgii plastycznej w Polsce, jest powiększanie piersi. Polki korzystają zarówno z metod mało inwazyjnych (jak powiększanie kwasem hialuronowym), jak i operacyjnego wszczepiania implantów piersi.

- Chirurgiczne metody powiększania piersi cały czas są udoskonalane, a kliniki i producenci implantów proponują  innowacyjne rozwiązania, dzięki którym zabiegi mają być mniej inwazyjne, a ich efekt zgodny z oczekiwaniami pacjentek - przekonują eksperci. Podkreślają przy tym, że decyzja o poddaniu się zabiegowi wszczepienia implantów zawsze powinna być szczegółowo skonsultowana z chirurgiem, podjęta świadomie, a nie pod wpływem impulsu.

Czytaj też: Polski poprawiają piersi, Azjatki powieki i... szczękę

Czy zabieg powiększenia piersi boli?

  – Ból pooperacyjny jest naturalnie występującą reakcją, natomiast gdy anestezjolog prowadzi pacjentkę w czasie operacji, np. z wykorzystaniem blokady opłucnowej, ból można prawie wyłączyć i powrót do normalnego życia bardzo przyspieszyć. W okresie pooperacyjnym pacjentki używają środków przeciwbólowych, ale wyłącznie tych zaleconych przez lekarza prowadzącego – mówi dr n. med. Katarzyna Ostrowska-Clark, specjalista chirurgii ogólnej z wieloletnim doświadczeniem z Kliniki Medimel w Szczecinie.

Specjalistka podkreśla, że proces rekonwalescencji po operacji zależy od wszczepienia odpowiedniego rozmiaru implantu, miejsca jego włożenia i -  co bardzo ważne - sposobu znieczulenia. 

– W przypadku implantów, które cechuje elastyczność ich umieszczenia, możliwe jest wykorzystanie mniejszych nacięć  czy metoda endoskopowa. Wtedy okres rekonwalescencji jest krótszy i mniej bolesny niż w przypadku metod tradycyjnych – wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Ostrowska-Clark.

Czy wszczepienie implantów może powodować rozstępy?

Zdaniem ekspertów, można tego uniknąć. Aby napięcie skóry było mniejsze, warto zdecydować się na mniejszy rozmiar implantu. Rozstępy po operacji powiększenia piersi występują, ale w nielicznych przypadkach. Specjalista chirurg podczas wywiadu szczegółowo wyjaśnia, czego po operacji może spodziewać się pacjentka. Nie tylko pyta o motywacje, ale krok po kroku mówi, jak będzie przebiegał proces wszczepienia implantów. Dodatkowo też przedstawia plan leczenia oraz prawdopodobne rezultaty zabiegu. Przede wszystkim doświadczony chirurg doradza, jaki rozmiar i rodzaj implantów wybrać. Innowacyjnością jest możliwość wizualizacji przyszłych piersi jeszcze przed zabiegiem. – Dzięki najnowszej technologii z wykorzystaniem systemu Crisalic oraz Vectra 3D pacjentka przed wykonaniem operacji może zobaczyć, jak będą wyglądały piersi, które chciałaby mieć –– wyjaśnia dr Wiesław Bieńkowski, specjalista chirurgii ogólnej, specjalista chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej – dyrektor kliniki chirurgii plastycznej Centrum Medyczne Bieńkowski w Bydgoszczy.

Czy implanty to decyzja na całe życie?

– Implanty to wyrób medyczny i nie stanowi on elementu przypisanego dożywotnio do ciała kobiety – mówi dr n. med. Artur Sandelewski, specjalista chirurgii ogólnej z San-Medical Centrum Medyczne w Jaworznie, Bielsko-Białej, Krakowie, Katowicach. Zdaniem specjalisty w wielu przypadkach istnieje prawdopodobieństwo wymiany implantów piersi, a dla każdej kobiety czas między wszczepieniem implantu, a jego ewentualną wymianą jest kwestią indywidulaną. Wymiana może być spowodowana, m.in. decyzją o zmianie wielkości i kształtu piersi, opróżnieniem implantu, czy przemieszczeniem się go w górę. – Niektóre implanty, np. Motiva, mają tzn. paszport elektroniczny (chip identyfikujący implant). Ta nowoczesna technologia pozwala osobom upoważnionym (pacjent oraz chirurg) uzyskać informacje na temat implantu, w dowolnym czasie – dodaje dr n. med. Artur Sandelewski.

Czy po wszczepieniu implantów można bez przeszkód karmić piersią?

To, czy kobieta będzie mogła karmić piersią po operacji powiększenia piersi, zależy głównie od miejsca wykonywania nacięcia skóry i sposobu wytworzenia tzw. loży dla implantu. – Największe ryzyko braku możliwości karmienia piersią występuje przy nacięciu wokół otoczki i jest związane z uszkodzeniem i/lub zwłóknieniem przewodów wyprowadzających pokarm. Najczęściej nacięcia skóry wykonywane z dostępu w fałdzie podpiersiowym oraz od strony dołu pachowego nie stwarzają tego ryzyka chyba, że jest konieczna ingerencja  chirurgiczna w obrębie gruczołu piersiowego – mówi dr n. med. Marta Raczkowska- Muraszko, specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej z Gabinetu Chirurgii Plastycznej Marta Raczkowska w Krakowie.

Czy powiększanie piersi to zabieg tylko dla kobiet młodych?

Wiek kobiety nie jest kryterium kwalifikacji do zabiegów plastycznych piersi. Jedynym i najważniejszym kryterium jest dobry stan zdrowia. Przed zabiegiem należy wykonać niezbędne, zalecone przez lekarza prowadzącego badania. Dla każdej pacjentki to komplet dobieranych indywidualnie badań. Najczęściej zleca się jednak wykonanie badań krwi:  morfologia, parametry wydolności wątroby, nerek, krzepliwości, a także EKG (u kobiet powyżej 40 rż.). Podczas wywiadu chirurg i anestezjolog dopytują, m.in. o przebyte operacje, choroby, uczulenia na leki, a także o uzależnienia. Niezbędne badania powinny być wykonane na ok. 3-4 tygodnie przed zabiegiem. -  Kluczową kwestią jest zdrowie kobiety - zarówno jako element kwalifikacji do zabiegu, ale i jako gwarant bezpieczeństwa. Zabieg nie może być wykonywany, np. w trakcie infekcji dróg oddechowych czy też miesiączki, która potencjalnie zaburza krzepliwość krwi, a to z kolei może prowadzić do zwiększonego krwawienia zarówno przed, jak i po operacji. Kobiety, które decydują się na zabieg plastyczny piersi, w tym powiększenie piersi, w wieku dojrzałym, dążą do tego celu spokojnie, ale wytrwale. To zawsze jest decyzja wypływająca z głębokiej potrzeby, granicząca z pewnością, że zmieni życie na plus. Kobieta inwestuje w siebie, w swój wizerunek, podkreśla kobiecość i podnosi pewność siebie. Kobiety mają tyle lat na ile się czują, a nie tyle, ile twierdzi metryka – wyjaśnia dr Przemysław Jasnowski, specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej z Medyk Centrum w Częstochowie.

Po jakim czasie od zabiegu powiększenia piersi można wrócić do aktywności fizycznej?

Zabieg wszczepienia implantów wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa ok. godziny. Po samej operacji pacjentka najczęściej pozostaje w klinice dobę. Później przez ok. 4-6 tygodni musi nosić bieliznę stabilizującą. W tym czasie pacjentka musi również pamiętać, by unikać gwałtownych ruchów, noszenia ciężarów,  a także wykonywania ćwiczeń. - Trzeba pamiętać, że okres rekonwalescencji jest zupełnie inny dla każdej pacjentki. Chirurg począwszy od rzetelnego wywiadu przed operacją, aż po informacje o stanie pacjentki po zabiegu udziela szczegółowych i niezbędnych wyjaśnień. Na każdym więc etapie pacjentka ma możliwość konsultacji z lekarzem prowadzącym. Dlatego też warto na tym etapie rozwiać wszelkie wątpliwość i postępować według jego zaleceń przed i pooperacyjnych – mówi dr n. med. Daniel Maliszewski, specjalista chirurgii onkologicznej z Kliniki ArtVein w Gdańsku.

 

Źródło: rp.pl, mat. pras.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA