fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zdrowie

Alkohol i leki: Najbardziej toksyczne połączenia

Adobe Stock
Większość z nas wie, że nie należy pić alkoholu, jeśli przyjmuje się antybiotyki lub leki psychotropowe. Ale to nie jedyne grupy lekarstw, które w połączeniu z procentami stanowią zabójczy koktajl dla zdrowia.

Alkohol etylowy wchodzi w reakcję ze 150 lekami – również tymi dostępnymi bez recepty. Szacuje się, że w USA nawet jedna czwarta pacjentów oddziałów ratunkowych to ofiary interakcji leków z alkoholem. To również zauważalny problem na rodzimych oddziałach SOR, z których każdy co miesiąc przyjmuje co najmniej kilku pacjentów z groźnymi powikłaniami  po przyjęciu leków z alkoholem. Co sprawia, że jest to mieszanka niebezpieczna dla zdrowia?

Alkohol i lek „walczą” o enzymy

Lek jest metabolizowany (przetwarzany) przez enzymy i usuwany z organizmu. Alkohol działa na podobnej zasadzie. Działa na mózg, wywołując stan upojenia i później zostaje zmetabolizowany w wątrobie oraz usunięty. Główny metabolit alkoholu to aldehyd octowy - to zatrucie tym związkiem powoduje przykre objawy kaca.

Alkohol rywalizuje z lekami o enzymy metabolizujące. To dlatego w przypadku niektórych leków już kilka drinków może zahamować lub nasilić działanie leków. Enzymy uaktywnione przez alkohol mogą też przekształcać niektóre leki w toksyczne związki, zdolne do uszkodzenia wątroby czy innych organów.

Leki, które „nie lubią” alkoholu

Część leków, w tym także tych popularnych przeciwbólowych, na kaszel czy przeziębienie zawiera więcej niż jeden składnik czynny, który może wchodzić w reakcje z alkoholem.

Szczególną ostrożność powinny zachować osoby starsze, często przyjmujące leki na kilka chorób. U nich procesy fizjologiczne – także metabolizm alkoholu - często mogą być spowolnione. Oto grupy leków, przy których lepiej zachować abstynencję.

 • środki uspokajające i nasenne
 • leki na przeziębienie i alergię
 • leki przeciwlękowe i przeciwdepresyjne
 • leki na zapalenie stawów
 • leki przeciwbólowe
 • leki na padaczkę lub drgawki
 • leki rozrzedzające krew
 • leki na serce
 • leki na nadciśnienie
 • leki obniżające poziom  cholesterolu
 • lek na zgagę
 • leki na cukrzycę
 • leki na powiększenie prostaty
 • antybiotyki

Leki i alkohol – 5 najgroźniejszych połączeń

Śmiertelna interakcja między alkoholem a lekami na receptę lub bez recepty spowodowana jest przede wszystkim ryzykiem zatrzymania oddechu.  Zdaniem specjalistów wszelkie leki, które mogą spowodować senność, stanowią z alkoholem zabójczy koktajl

Alkohol i leki psychotropowe

Szczególnie niebezpieczne jest łączenie alkoholu z lekami psychotropowymi. Alkohol zwiększa uspokajające działanie tych leków, powodując przy tym trudności w oddychaniu, które mogą być fatalne w skutkach. Może nawet dojść do wyłączenia ośrodka oddechowego w mózgu. Połączenie chronicznego picia i przyjmowania leków psychotropowych może doprowadzić też do uszkodzenia wątroby. 

Alkohol i antydepresanty

Substancja chemiczna zwana tyraminą, występująca w niektórych gatunkach piwa i wina, wchodzi w interakcje z niektórymi środkami przeciwdepresyjnymi, jak na przykład z inhibitorami monoaminooksydazy, czego wynikiem jest niebezpiecznie duży wzrost ciśnienia krwi. Nawet tak niewielka dawka alkoholu jak standardowy drink niesie ryzyko tego rodzaju interakcji.

Alkohol i leki przeciwbólowe

Jeśli ktoś często bierze tabletki na ból z ibuprofenem lub paracetamolem, a później sięga alkohol, powinien liczyć się z tym, że może u niego dojść do rozstroju żołądka lub przyśpieszonego bicia serca.

U osób uzależnionych od alkoholu istnieje zespół alkoholowo-paracetomolowy. Wtedy nawet przy umiarkowanym spożyciu alkoholu i terapeutycznych dawkach leku może dojść do ciężkiego uszkodzenia lub ostrej niewydolności wątroby.

Starsi ludzie, którzy mieszają napoje alkoholowe z dużymi dawkami aspiryny, aby w ten sposób uwolnić się od bólu, należą do grupy szczególnie wysokiego ryzyka z uwagi na wystąpienie krwawienia z błony śluzowej żołądka

Alkohol i leki na serce

Nawet jednorazowa dawka alkoholu wchodzi w interakcje z niektórymi lekami nasercowymi, powodując zawroty głowy lub omdlenia.  Do leków tych należy nitrogliceryna, stosowana w dusznicy bolesnej oraz rezerpina, metylodopa (Aldomet), hydralazyna (Apresoline i inne) i guanetydyna (Ismelin i inne) stosowane w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

U osób z arytmią serca, chorobą niedokrwienną serca czy po zawale, przyjmujących leki z grupy beta-blokerów, duże dawki alkoholu mogą obniżyć efekt terapeutyczny i pacjent, mimo, że wziął leki, może mieć zaburzenia rytmu serca. 

Źródło: rp.pl, zdrowie.pap.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA