Przetargi: doświadczenie z konsorcjum nie zawsze przekona zamawiającego

Krajowa Izba Odwoławcza w swoich wyrokach coraz wnikliwiej bada doświadczenie nabyte w ramach konsorcjum, na które powołują się indywidualnie wykonawcy w postępowaniu o zamówienie publiczne i zdarza się, że uznaje je za niewystarczające.

Publikacja: 12.12.2017 04:50

Przetargi: doświadczenie z konsorcjum nie zawsze przekona zamawiającego

Foto: 123RF

Patrycja Grodzka

W sprawie zakończonej wyrokiem z 26 maja 2017 r. Krajowa Izba Odwoławcza (KIO 905/15, 925/17, KIO 933/17) orzekła, iż wykonawca, który realizował zamówienie w ramach konsorcjum, nie może następnie udostępnić swoich zasobów w postaci zdolności oraz doświadczenia, w zakresie wykraczającym poza faktycznie wykonane prace. Udostępnione może zostać wyłącznie doświadczenie „nabyte w związku z konkretną i faktyczną realizacją czynności w ramach konsorcjum".

W uzasadnieniu orzeczenia KIO podkreśliła, że udział w postępowaniu wykonawcy, który w celu wykazania spełniania warunków udziału w postępowaniu, powołuje się na doświadczenie nabyte przez konsorcjum w toku realizacji zamówienia, gdy „faktycznie i konkretnie nie uczestniczył w jego realizacji", sprzeciwia się zasadzie równego traktowania wykonawców. Skład orzekający Izby odwołał się również do wydanego w maju 2017 r. wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-387/14 (Esaprojekt), który w podobny sposób odpowiedział na pytanie prejudycjalne zadane przez Krajową Izbę Odwoławczą.

W innym z wyroków, wydanym 18 września 2017 r. (KIO 1854/17), Izba wskazała, że w przypadku, gdy z dokumentacji postępowania nie wynikały żadne dodatkowe zapisy dotyczące kwestii badania i potwierdzania spełniania warunku udziału w postępowaniu dotyczącego wiedzy i doświadczenia, w odniesieniu do projektów realizowanych w ramach konsorcjum, to czynność zamawiającego, polegająca na badaniu faktycznego udziału poszczególnych konsorcjantów w realizacji prac, wykraczałaby poza zakres postanowień SIWZ oraz przepisów prawa.

Z kolei w stanie faktycznym sprawy, dotyczącej orzeczenia z 4 lipca 2017 r. (KIO 1113/17, KIO 1122/17, KIO 1125/17, KIO 1129/17), wykonawca, w celu wykazania spełniania warunku udziału w postępowaniu dotyczącego wiedzy i doświadczenia, wskazał m.in. projekty zrealizowane w ramach postępowań, w których uczestniczył wspólnie z innymi wykonawcami jako członek konsorcjum. Przy czym wykonawca nie wykazał, jaki był faktyczny zakres wykonywanych przez niego prac. Odwołujący zakwestionował prawidłowość czynności zamawiającego, polegającej na uznaniu, że wykonawca spełnia warunki udziału w postępowaniu. Argumentował, iż z treści przedłożonych referencji nie wynika, jaki był zakres merytoryczny robót wykonanych przez tego wykonawcę, ani za jaką kwotę zostały one zrealizowane. Zdaniem odwołującego, zamawiający powinien zbadać, jaki był faktyczny udział wykonawcy w konsorcjum, ponieważ jego zdaniem nieuprawione jest zaliczanie na poczet doświadczenia robót, wykonanych w ramach konsorcjum, bez udowodnienia, jaką część dany wykonawca faktycznie zrealizował.

Działanie zamawiającego nie zostało jednak zakwestionowane przez Izbę. Uzasadniając rozstrzygnięcie KIO wskazała, iż na moment ogłoszenia postępowania (tj. styczeń 2017 r.), zarówno doktryna, jak i orzecznictwo dopuszczały „możliwość potwierdzenia spełniania warunku wiedzy i doświadczenia uzyskanego w ramach realizacji prac (robót budowlanych) przez konsorcjum wykonawców, którym wykazywał się samodzielnie w innym postępowaniu jeden z jego członków". Podkreśliła, że postępowanie zostało wszczęte przed wydaniem wyżej przywołanego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Esaprojekt. Ponad to Izba wskazała, że po pierwsze, przepisy prawa nie przewidywały obowiązku wymagania od wykonawców potwierdzania, jaki był ich faktyczny poziom zaangażowania w wykonanie prac objętych daną umową realizowaną wspólnie przez członków konsorcjum. Brak jest też odpowiednich uregulowań, które umożliwiałyby zamawiającemu wymaganie przedłożenia przez takich wykonawców odpowiednich dowodów w tym zakresie, tj. potwierdzających zaangażowanie w realizację umowy przez poszczególnych członków konsorcjum. Po drugie, KIO zwróciła uwagę na obowiązującą w polskim porządku prawnym zasadę solidarnej odpowiedzialności wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia, a następnie realizujących umowę.

Komentarz eksperta

Patrycja Grodzka, aplikant radcowski w Zespole Zamówień Publicznych Kancelarii Dentons

Powyższe orzeczenia poruszają problematykę możliwości powoływania się przez wykonawcę na wiedzę i doświadczenie zdobyte w ramach wykonywania określonego projektu w grupie wykonawców. Orzecznictwo Izby nie jest w tym zakresie jednolite, mimo iż wszystkie z przytoczonych wyroków zostały wydane już po ogłoszeniu przez Trybunał Sprawiedliwości UE orzeczenia w sprawie C-387/14 (Esaprojekt). Należy mieć jednak na uwadze, że każdy z tych wyroków został wydany na podstawie konkretnego stanu faktycznego, w związku z czym powinny być one oceniane w odniesieniu do specyfiki danego postępowania i z uwzględnieniem wszystkich specyficznych okoliczności danej sprawy.

Dotychczas przeważało stanowisko (chociaż zdarzały się również orzeczenia odmienne), iż poszczególni członkowie konsorcjum mogą wykazywać się nabytą wiedzą i doświadczeniem, bez ograniczania tego uprawnienia jedynie do zakresu faktycznie zrealizowanych zadań.

Powstaje pytanie, w jakim kierunku będzie zmierzało aktualne orzecznictwo KIO. Stanowcze twierdzenia w przedmiocie rozpatrywanej kwestii zawiera uzasadnienie wyroku w sprawie KIO 925/17, który referuje do wyroku Esaprojekt. Izba wprost wskazała, iż w przypadku realizacji inwestycji w ramach konsorcjum, jego członek może następnie udostępnić swoje zdolności oraz doświadczenie wyłącznie w takim zakresie, w jakim sam je nabył.Jednak w pozostałych przytaczanych wyrokach Izba zwracała uwagę, iż w toku oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu przez podmiot, który nabył wiedzę i doświadczenie poprzez realizację prac w ramach konsorcjum, należy brać pod uwagę specyfikę zamówienia. Wskazano również, odwołując się do wcześniejszego orzecznictwa, że „już samo czynne uczestnictwo w przedsięwzięciu realizowanym przez grupę wykonawców, pozwala danemu podmiotowi nabyć niezbędne doświadczenie w zakresie realizacji inwestycji" (por. KIO 1854/17).

Dlatego mając na uwadze aktualne orzecznictwo Izby, należy z daleko posuniętą ostrożnością podchodzić do kwestii wykazywania się doświadczeniem całego konsorcjum przez jednego z członków konsorcjum. Nie można w każdym przypadku, niejako automatycznie przyjąć, że z samego faktu bycia członkiem konsorcjum, wynika możliwość posługiwania się całym potencjałem wiedzy i doświadczenia nabytym przez kKonsorcjum. Wykonawcy winni być raczej przygotowani na konieczność wykazania zamawiającemu, albo wykazania w ewentualnym postępowaniu odwoławczym, realnego zakresu swojej partycypacji w zamówieniu realizowanym przez konsorcjum.

Patrycja Grodzka

W sprawie zakończonej wyrokiem z 26 maja 2017 r. Krajowa Izba Odwoławcza (KIO 905/15, 925/17, KIO 933/17) orzekła, iż wykonawca, który realizował zamówienie w ramach konsorcjum, nie może następnie udostępnić swoich zasobów w postaci zdolności oraz doświadczenia, w zakresie wykraczającym poza faktycznie wykonane prace. Udostępnione może zostać wyłącznie doświadczenie „nabyte w związku z konkretną i faktyczną realizacją czynności w ramach konsorcjum".

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara