Ostrożnie z zakazami przy formach ochrony przyrody

Obok parków narodowych czy obszarów Natura 2000 ważnymi formami ochrony przyrody są również pomniki przyrody, stanowiska dokumentacyjne, użytki ekologiczne oraz zespoły przyrodniczo-krajobrazowe (każda z tych form została zdefiniowana w ustawie o ochronie przyrody). Praktycznym problemem wielu gmin jest określanie dopuszczalnych, związanych z nimi zakazów.

Publikacja: 17.11.2015 02:00

Ostrożnie z zakazami przy formach ochrony przyrody

Foto: www.sxc.hu

Wskazane formy ochrony przyrody są ustanawiane w drodze uchwały właściwej rady gminy. W uchwale muszą znaleźć się również zakazy dla danego obiektu lub obszaru. Zakres możliwych zakazów wymieniono w art. 45 ustawy o ochronie przyrody. Nie znaczy to, że w każdym przypadku każda gmina musi wszystkie te ustawowe zakazy przenieść do swojej uchwały dotyczącej danej formy ochrony przyrody. Może dokonać wyboru. Jednocześnie rada gminy nie może dodawać zakazów niewymienionych w ustawie. Z samego faktu utworzenia w gminie danej formy ochrony przyrody nie można wyprowadzać generalnego zakazu wprowadzania jakiejkolwiek zabudowy. Wspomnianych zakazów ustawowych nie można też interpretować rozszerzająco (wyrok NSA z 1 czerwca 2012 r., II OSK 471/11).

Pozostało 80% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a