Aktualizacja: 22.03.2018 07:47 Publikacja: 22.03.2018 07:47
Foto: Adobe Stock
Do końca czerwca resort zdrowia przedstawi koncepcję Narodowego Instytutu Onkologii – zapowiedziała w środę podczas VII Forum Pacjentów Onkologicznych wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala. Ośrodek ma uporządkować rozproszony dziś system opieki nad chorymi na nowotwory i odegrać kluczową rolę w koordynowanej opiece onkologicznej.
Zdaniem ekspertów konsekwencją braku takiej opieki są opóźnienia we wdrażaniu leczenia czy nieodpowiednia terapia, która sprawia, że chorzy wypadają z życia zawodowego i społecznego, a nierzadko kończy się przedwczesnymi zgonami. – Polska onkologia potrzebuje krajowej strategii, żeby wreszcie przestać gasić pożary na poszczególnych odcinkach opieki nad chorym, a zacząć o niej myśleć jak o całości, obejmującej cały proces leczenia pacjenta – od rozpoznania przez diagnostykę i leczenie po rehabilitację – mówi „Rz" Szymon Chrostowski, były prezes Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych. I dodaje, że strategia powinna obejmować edukację, nowoczesne programy profilaktyki nowotworów, diagnostykę z wykorzystaniem najnowszych metod genetyki molekularnej, innowacyjne leczenie, a także wieloaspektową, wdrażaną na wczesnym etapie rehabilitację. – To można osiągnąć tylko wówczas, gdy wszystkie publiczne centra onkologii zostaną spięte w jedną całość – rodzaj sieci szpitali onkologicznych – podsumowuje Szymon Chrostowski.
Sędzia nie może być wyłączony od rozpoznania sprawy tylko dlatego, że został nominowany z rekomendacji organu n...
Sąd Najwyższy czeka rewolucja. Mniej izb, zmiana wyboru pierwszego prezesa czy okrojenie uprawnień prezydenta to...
Wiemy, że maturzyści i ósmoklasiści często pragną sprawdzić swoje odpowiedzi zaraz po zakończeniu egzaminu. Dzię...
W ramach deregulacji eksperci proponują, aby ZUS przejął obowiązki związane z rozliczaniem składek przez płatnik...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Program bezpłatnych badań profilaktycznych „Moje zdrowie - bilans zdrowia osoby dorosłej" zastąpi od czwartku 1...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas