Młodsi nie mają pierwszeństwa w rekrutacji do przedszkoli - wyrok WSA

Miesiąc, w którym urodziło się dziecko, nie może mieć znaczenia przy rekrutacji do przedszkola.

Publikacja: 11.02.2021 07:39

Młodsi nie mają pierwszeństwa w rekrutacji do przedszkoli - wyrok WSA

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Zasady przyjmowania do publicznych przedszkoli nie mogą wykraczać poza te z ustawy i uchwał rad gmin. Dyrektor placówki nie może wprowadzać dodatkowych kryteriów rekrutacji w wewnętrznym regulaminie.

To sedno wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim.

Czytaj też: Dziecko po żłobku bez pierwszeństwa w przedszkolu - wyrok WSA

Sprawa dotyczyła chłopca, który nie dostał się do tzw. placówki pierwszego wyboru. Jego rodzice dostarczyli do przedszkola oświadczenia o zatrudnieniu. W rekrutacji otrzymali jednak 40 punktów, a do przedszkola przyjmowano od poziomu 41 punktów. Potem okazało się na dodatek, że część dzieci, które uzyskały 40 punktów, przyjęto, a konkretnie te urodzone w ostatnim kwartale 2017 r.

Rodzice kandydata nie zgodzili się z rozstrzygnięciem. Ich zdaniem bezprawnie zostało przyjęte dodatkowe kryterium dotyczące daty urodzenia. Odwołali się więc do kierownictwa placówki.

Dyrekcja wyjaśniła, że po przyjęciu dzieci spełniających kryteria ustawowe (m.in. niepełnosprawność w rodzinie czy wielodzietność) pozostało siedem wolnych miejsc, a dzieci 27. Dlatego zastosowano regulamin rekrutacji do przedszkola, zgodnie z którym w przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego o przyjęciu decyduje data urodzenia, poczynając od dzieci najmłodszych.

Rodzice zaskarżyli decyzję do sądu, bo uznali, że kryterium wieku nie wynikało z aktu prawa miejscowego.

Sąd przyznał im rację. Podkreślił, że ograniczenia w korzystaniu z równego, powszechnego prawa do nauki mogą być wprowadzane jedynie w drodze ustawy. Proces rekrutacji do publicznego przedszkola odbywa się w dwóch etapach. W pierwszym brane są pod uwagę kryteria wymienione w art. 131 ust. 2 pkt 1–7 ustawy – Prawo oświatowe (m.in. niepełnosprawność w rodzinie czy wielodzietność). W razie równorzędnych wyników przeprowadzany jest drugi etap rekrutacji. Brane są wówczas pod uwagę kryteria określone przez organ prowadzący.

Zgodnie z prawem oświatowym powinny one jednak zapewniać jak najpełniejszą realizację potrzeb dziecka i jego rodziny, zwłaszcza gdy rodzice albo rodzic samotnie wychowujący kandydata muszą pogodzić obowiązki zawodowe z obowiązkami rodzinnymi, oraz lokalnych potrzeb społecznych. Takich samorządowych kryteriów nie może być więcej niż sześć. W omawianej sprawie samorząd nie wprowadził kryterium daty urodzenia dziecka uchwałą. Żaden przepis nie daje szczególnych preferencji kandydatom według daty ich urodzenia. Wszyscy uprawnieni kandydaci powinni być traktowani niezależnie od ich wieku. Wprowadzenie takiego dodatkowego kryterium stanowi naruszenie zasady równości wobec prawa wyrażonej w art. 32 Konstytucji RP.

Zgodnie z prawem dziecko, które nie dostanie się do wybranego przez rodziców przedszkola, nie pozostanie bez opieki.

– Samorząd musi zapewnić miejsca w przedszkolach wszystkim chętnym. Nie zawsze będzie to jednak wybrana przez rodziców placówka. Jeśli w trakcie rekrutacji okaże się, że dziecko się do niej nie dostało, samorząd wskaże inne przedszkole – uspokaja Anna Grygierek, wiceprzewodnicząca Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP.

Zasady przyjmowania do publicznych przedszkoli nie mogą wykraczać poza te z ustawy i uchwał rad gmin. Dyrektor placówki nie może wprowadzać dodatkowych kryteriów rekrutacji w wewnętrznym regulaminie.

To sedno wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona