fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Budynek Chryslera zostanie zmieniony w hotel?

Jeden z najbardziej znanych budynków w Nowym Jorku Chrysler Building znalazł kupca. Wieżowiec w stylu art déco zostanie sprzedany za 151 mln dolarów, czyli około 574 mln złotych.

Cena jest szokująco mała. Od 2008 roku budynek jest w 90 procentach własnością funduszu inwestycyjnego Mubadala z Abu Zabi. Pozostałe 10 procent należy do nowojorskiego dewelopera, firmy Tishman Speyer. Fundusz zapłacił za swój udział 800 mln dolarów.

Nowym właścicielem budynku ma być RFR Holdings, nowojorska firma z branży nieruchomości. Agencja Bloomberga informuje, że nowy właściciel ma plan przekształcić biurowiec w ekskluzywny hotel. Według szacunków agencji niezbędny remont, dzięki któremu z budynku biurowego zrobi się hotel, będzie kosztował od 150 do 250 mln dolarów.

Według telewizji CNN fundusz Mubadala zdecydował się na sprzedanie ikony Nowego Jorku za tak mała sumę z powodu gwałtownie rosnących opłat za grunt, na którym stoi budynek. Działka należy do nowojorskiej uczelni Cooper Union. Czynsz wzrósł z 7,75 mln dolarów w ubiegłym roku do 32,5 mln dolarów w obecnym. Od 2028 roku wzrośnie jeszcze bardziej - do 41 mln dolarów, a w 2038 roku aż do 55 milionów - informuje CNN.

Ceny za wynajem powierzchni w budynku nie rosną tak szybko jak ceny gruntów w mieście a sam budynek musi konkurować z dużo bardziej nowoczesnymi obiektami.

Chrysler Building ma 319 metrów wysokości i 77 pięter. Jego budowa rozpoczęła się w 1928, a ukończona została w 1930 roku. Wieżowiec w stylu art déco został zaprojektowany przez firmę William van Alen, Reinhard, Hofmeister & Walquist. Przez rok był najwyższym budynkiem na świecie. W 1931 rok wyprzedził go Empire State Building. Obecnie jest piątym najwyższym budynkiem w Nowym Jorku. Jednak wciąż jest jednym z symboli tego miasta.

Budynek Chryslera znajduje się przy skrzyżowaniu 42. ulicy i Lexington Avenue. Zbudowano go dla korporacji Chryslera, na zlecenie Waltera Chryslera. Do 1953 roku był główną siedziba firmy motoryzacyjnej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA