fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Namioty dla uchodźców. Genialny wynalazek kanadyjskiej architektki

abeerseikaly.com
Abeer Seikaly, kanadyjska architektka pochodząca z Jordanii - zaprojektowała idealne namioty dla uchodźców. Są odporne na każde warunki pogodowe, a poza tym zbierają deszczówkę i gromadzą energię słoneczną.

Projekt o nazwie "Weaving a Home", powstał z myślą o uchodźcach z Syrii. Ten projekt to unikalna konstrukcja złożona z wytrzymałych plastikowych rurek formowanych w krzywe fal sinusoidalnych, które mogą się rozszerzać i zwężać w zależności od warunków pogodowych, a także są łatwe do demontażu w razie konieczności przeniesienia domu w inne miejsce.

Namioty są też odporne na powodzie. W razie czego dryfują po wodzie. Dzięki specjalnej strukturze, która sprawia, że wyglądają jak kwiaty, jest w nich chłodno latem i ciepło w zimowe miesiące.

Poza tym namioty gromadzą deszczówkę, którą można wykorzystywać do mycia. Woda jest wyłapywana na szczycie namiotu i spływa w dół do specjalnych pojemników, w których jest przechowywana.

Namioty także absorbują energię słoneczną i przekształcają ją w energię elektryczną, która jest magazynowana w specjalnych bateriach.

Projekt "Weaving a Home" powstał w 2013 roku i wciąż jest w fazie rozwoju, ale jego autorka ma nadzieję, że już wkrótce będzie dostępny dla organizacji wspierających uchodźców. Największym problemem dla inżynierów realizujących projekt okazało się gromadzenie energii słonecznej oraz wody.

Abeer Seikaly jest znaną architektką i projektantką. Jest absolwentką prestiżowej The Rhode Island School of Design - amerykańskiej Akademii Sztuk Pięknych, uważanej za najlepszą tego typu szkołę w Stanach Zjednoczonych.

Projekt "Weaving a Home" zdobył w 2013 roku prestiżową nagrodę Lexus Design Award. Abeer Seikaly podkreśla, że zaprojektowała namioty nie tylko by ocalić życie uchodźców z Syrii, ale także by przywrócić im godność i względną normalność, dając własne i bezpieczne domy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA