fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Za granicą

Możesz mieć na własność dom w Bullerbyn

lansfast.se
Zazwyczaj przy kupnie nieruchomości najważniejsze jest położenie. W tym przypadku jednak znacznie ważniejsza jest historia i to historia literatury.

Na sprzedaż jest jedna z najwspanialszych krain dzieciństwa – dom we wsi Bullerbyn z powieści Astrid Lindgren. Trzeba przygotować 850 000 szwedzkich koron czyli nieco ponad 360 tys. złotych

To typowy szwedzki domek. Dwie kondygnacje, pomalowany na czerwono z białymi ramami okiennymi i niewielką przybudówką w postaci werandy. Czerwony, spadzisty dach pokryty dachówką. Szwedzka klasyka. A jednak dom na Sevedstorp 125 wcale nie jest taki zwykły.

W tym domu dorastał ojciec Astrid Lindgren, Samuel August, zanim nie przeprowadził się z rodzicami do miejscowości Näs w 1895 roku. W Sevedstorp mieszkała w dzieciństwie też sama pisarka. Jej rodzice przeprowadzili się tam niedługo po jej narodzinach. Jednak najbardziej znany jest z tego, że wystąpił w filmie, a konkretnie ekranizacji powieści o dzieciach z Bullerbyn. W ekranizacji z 1960 roku w tym domu, tzw. zagrodzie środkowej, mieszkali Lisa oraz jej bracia Lasse i Bosse.

Na stronie agencji nieruchomości, zajmującej się sprzedażą domu można się dowiedzieć, że dom został wybudowany w 1800 roku. Ma trzy pokoje, kuchnię i łazienkę. Dom jest niewielki, ma zaledwie 85 metrów kwadratowych powierzchni, ale za to ma nadal funkcjonującą kuchnię węglową, dokładnie taką jak z powieści Astrid Lindgren. W domu nadal są oryginalne drewniane podłogi i drzwi.

Dom wyceniono na równowartość około 360 tys. złotych. Za tę cenę poza domem wliczony jest ogród o powierzchni ponad tysiąca metrów kwadratowych oraz stodoła. Dom stoi w miejscowości Sevedstorp w Smalandii, w otoczeniu lasów i jezior. Mieszka tam zaledwie 10 osób, jednak, co roku miejscowość latem odwiedzają tłumy turystów, które koniecznie chcą zobaczyć „ten” dom z ukochanej powieści z dzieciństwa.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA