fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynagrodzenia

Polacy częściej liczą na wyższą płacę

Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak
Już 54 proc. kandydatów do pracy spodziewa się wzrostu wynagrodzenia w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Apetyt na podwyżkę zwiększa dobra ocena sytuacji na rynku zatrudnienia.

Optymizm Polaków rozglądających się za nową pracą zwiększają dane GUS, które wykazują systematyczny spadek bezrobocia (do 8,3 proc. we wrześniu).- Wobec coraz lepszych danych o zatrudnieniu, rośnie liczba kandydatów, którzy spodziewają się podwyżki wynagrodzeń. W kolejnych miesiącach może to prowadzić do rosnącej presji płacowej- przewiduje Piotr Dziedzic, dyrektor w firmie rekrutacyjnej PageGroup Polska, komentując wyniki najnowszej jesiennej edycji jej europejskiego sondażu Confidence Index.

Prawie sześciu na dziesięciu uczestników polskiej ankiety (która u nas objęła 660 osób) przewiduje, że w najbliższych miesiącach poprawi się zarówno ich pozycja zawodowa, jak również sytuacja na rynku pracy. Co prawda odsetek optymistów (56 proc.) jest minimalnie niższy niż sondażu z lata tego roku, ale i tak Polacy należą do czołówki optymistów w Europie- po Szwedach i Niemcach.

Polski wskaźnik optymizmu podwyższają najmłodsi kandydaci - do 30 roku życia. W tej grupie 63 proc. wierzy, że w ciągu roku ich pozycja na rynku pracy ulegnie poprawie.

Optymizm widać też w rosnących nadziejach na wyższe płace; liczy na nie już 54 proc. wszystkich badanych kandydatów, czyli jeszcze więcej niż latem br. (51 proc). Nadal jednak głównym – przynajmniej w deklaracjach- czynnikiem skłaniającym Polaków do szukania nowej pracy jest chęć rozwoju i lepszego wykorzystania swoich umiejętności. Mówi o tym 52 proc. badanych. Prawie 38 proc. kandydatów wśród powodów poszukiwania nowego pracodawcy wskazuje kwestię zarobków.

Jak przyznają rekruterzy, to płaca składa się w dużej mierze na „ poprawę warunków zatrudnienia", która najczęściej skłania Polaków do zmiany pracy. W niedawnym badaniu agencji zatrudnienia Randstad, aż 46 proc. Polaków, którzy w ostatnich miesiącach zmienili pracodawcę albo stanowisko w obecnej firmie (w sumie zrobiła to ponad jedna piąta ankietowanych) zdecydowała się na taki krok, by poprawić swoje warunki zatrudnienia. – To najwyższy zanotowany dotychczas poziom tego wskaźnika w naszym kraju- zwraca uwagę Agnieszka Bulik, dyrektor ds. prawnych i public affairs w Randstad.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA