fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynagrodzenia

Nie tylko w Polsce, płaca minimalna wzrośnie też na Wyspach

Bloomberg
O 6,2 proc. wzrośnie od kwietnia 2020 r. płaca minimalna na Wyspach.

Wzrost płacy minimalnej jest ponad czterokrotnie wyższy niż stopa inflacji i od kwietnia osoby powyżej 25 roku życia dostaną ponad 8,72 funtów za godzinę. - Zbyt długo ludzie nie widzieli podwyżek na które zasługują - powiedział premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Przedsiębiorcy ostrzegają, że gwałtowny wzrost płac wywrze presję na firmy i wezwali rząd do zmniejszenia kosztów dla prowadzenia przedsiębiorstw.

Zmiana w minimalnej stawce godzinowej (National Living Wage) dotyczy osób powyżej 25 roku życia, ale podwyższone zostaną stawki dla młodszych pracowników.

Nowe stawki National Living Wage od kwietnia 2020 r.:

- dla osób powyżej 25. roku życia - wzrost o 6,2 proc. do 8,72 GBP

- dla osób w wieku od 21 do 24 lat - wzrost o 6,5 proc. do 8,20 GBP

- dla osób w wieku od 18 do 20 lat - wzrost o 4,9 proc. do 6,45 GBP

- dla młodzieży poniżej 18. roku życia - wzrost o 4,6 proc. do 4,55 GBP

- dla osób uczących się - wzrost o 6,4 proc. do 4,15 GBP

Według Hannah Essex z Brytyjskiej Izby Gospodarczej tak znaczny wzrost płacy minimalnej spowoduje, pogorszenie sytuacji przedsiębiorców. - Podniesienie dolnego poziomu płac powyżej stopy inflacji spowoduje jeszcze większy nacisk na przepływy pieniężne i wpłynie niekorzystnie na budżety szkoleniowe i inwestycyjne. Rząd musi zrównoważyć te koszty, redukując inne - dodała. Natomiast sekretarz generalna TUC, Frances O' Grady, głównego związku zawodowego w Wielkiej Brytanii uważa, że wzrost zbyt długo był opóźniany. - Pracownicy nadal nie otrzymują sprawiedliwego udziału w bogactwie, które współtworzą, a ubóstwo pracujących rośnie, gdy miliony rodzin walczą o związanie końca z końcem. W wypowiedzi dla gazety "The Guardian" zaznaczyła, że minimalna stawka godzinowa powinna wynieść już teraz 10 funtów za godzinę a nie w 2024 r. jak to zakłada rząd Borisa Johnsona.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA