fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wynagrodzenia

Oto zarobki menedżerów znanych spółek giełdowych

123RF
Ubiegły rok okazał się wyjątkowo udany dla wielu polskich spółek giełdowych. Jak przełożyło się to na wysokość wynagrodzeń menedżerów?

2016 rok przyniósł znaczną poprawę w wynikach finansowych wielu spółek giełdowych. Najbardziej spektakularnych wzrostów doświadczyły średnie firmy – indeks mWIG40 wzrósł aż o 18,2 proc. wobec roku poprzedniego. Największe spółki radziły sobie nieco gorzej, co czym świadczy fakt, że WIG20 urósł o jedyne 8 proc. Główny indeks WIG skoczył natomiast o 11,2 proc. w stosunku do 2015 roku.

Jak te wyniki przełożyły się zarobki kadry menedżerskiej popularnych spółek giełdowych? Kwestii tej postanowiła przyjrzeć się firma Sedlak & Sedlak, zajmująca się doradztwem HR. W swoim raporcie opublikowanym na portalu wynagrodzenia.pl przedstawiła, jak kształtowały się zarobki członków zarządu topowych spółek notowanych na GPW, które przyniosły w zeszłym roku swoim akcjonariuszom największe zyski.

Jako pierwsza uplasowała się tutaj Jastrzębska Spółka Węglowa, której stopa zwrotu z akcji za 2016 rok sięgnęła aż 528 proc. Spółka zgromadziła przez ten czas 4,4 mln zł zysku netto, co było znaczną poprawą względem 2015 roku, który zakończyła ze stratą w wysokości ponad 3 mld zł. W związku z dużym udziałem Skarbu Państwa w akcjonariacie, w spółce odbyły się znaczne roszady kadrowe. W efekcie zaledwie dwie osoby z zarządu przepracowały cały rok kalendarzowy. Łącznie menedżerowie najwyższego szczebla otrzymali w 2016 roku ponad 3,3 mln zł, z kolei średnie roczne wynagrodzenie wyniosło 688,8 tys. zł.

Kolejną spółką giełdową, która przyniosła inwestorom bardzo wysoki – sięgający prawie 420 proc. – zwrot z akcji jest Petrolinvest. Tutaj również cały rok przepracowało tylko dwóch członków zarządu. Jak wynika ze skonsolidowanego sprawozdania finansowego spółki, łączny koszt ich wynagrodzeń sięgnął blisko 2,5 mln zł. Pensje te nie zostały im jednak wypłacone do dnia, w którym sprawozdanie zostało opublikowane. Według informacji podanych przez spółkę, menedżerom przysługuje obecnie stałe wynagrodzenie, a w 2016 roku nie otrzymali oni żadnych nagród czy innych korzyści ani świadczeń finansowych.

Na uwagę zasługuje również producent gier 11 bit sudios, który w ubiegłym roku przyniósł swoim inwestorom stopę z zainwestowanego kapitału na poziomie 107 proc. Zarząd tej spółki, składający się z czterech osób, otrzymał łącznie za 2016 rok niemal 1,6 mln zł – podobnie jak rok wcześniej.

Firmą, w której wzrost wyników finansowych wyraźnie przełożył się na wzrost wynagrodzeń, okazał się natomiast Wielton. Przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją naczep, przyczep i nadbudów samochodowych podwoiło swoje zyski w 2016 roku względem roku poprzedniego i wygenerowało stopę zwrotu z akcji w wysokości 87 proc. Zyskali na tym członkowie trzyosobowego zarządu, którzy łącznie otrzymali 5,7 mln zł – o 865 tys. więcej niż w 2015 roku. Najbardziej portfel swój powiększył prezes firmy Mariusz Gojec, który zarobił ponad 2 mln zł. Inni członkowie zarządu otrzymali średnio po 1,5 mln zł.

Znacznie gorzej opłacani są menedżerowie Oponeo.pl, firmy zajmującej się sprzedażą opon przez internet. Spółka wprawdzie dała inwestorom zarobić nawet 72 proc., natomiast swoich wysoko postawionych pracowników już tak nie rozpieszcza. Prezes firmy, Dariusz Topolewski, zarobił w ubiegłym roku zaledwie 26 tys. zł, jego miesięczna pensja wynosiła więc 2,2 tys. zł. Warto jednak zauważyć, że znajduje się on w posiadaniu ponad 3mln akcji spółki. Pozostali członkowie czteroosobowego zarządu otrzymali roczne wynagrodzenia na poziomie 319 tys. zł.

Ciekawa sytuacja miała z kolei miejsce w spółce CCC. Akcje znanego dystrybutora obuwia poszybowały w 2016 roku o blisko 50 proc. Zaskakujący okazał się fakt, że w przypadku tej firmy najwięcej zarobił wiceprezes zarządu, Piotr Nowjalis, prześcigając w tym polu samego prezesa. Nowjalis otrzymał za cały rok pracy blisko 1,1 mln zł – o 220 tys. zł więcej niż szef zarządu, Dariusz Miłek.

Więcej na portalu wynagrodzenia.pl.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA