fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

PiS się mobilizuje. Chce wygrać wybory prezydenckie w I turze

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Możemy wygrać w pierwszej turze – przekonywał działaczy na Podkarpaciu Jarosława Kaczyński. A cztery pola rywalizacji w 2020 rok wyznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Noworoczne spotkanie PiS w Rzeszowie stało się okazją do mobilizacji przed wyborami prezydenckimi. W specjalnym liście do działaczy prezes Kaczyński przestrzegał, że obóz rządzący „nie może spocząć na laurach". Wskazywał, że w ubiegłym roku obóz rządzący mógł wypaść lepiej, zwłaszcza w wyborach do Senatu. Ta ostatnia sytuacja – utrata kontroli nad Senatem – jest też argumentem wewnętrznym do wysiłku w kolejnej kampanii, czwartej z kolei.

Ale na tym nie koniec. Kaczyński wrócił w swoim liście – co ma być kolejnym elementem mobilizacji – do przesłania, że prezydent Andrzej Duda może wygrać już w pierwszej turze. „W debacie publicznej wiele mówi się o tym, kto z potencjalnych kandydatów ugrupowań opozycyjnych będzie miał największe szanse na pokonanie obecnej głowy państwa. Ale przecież nigdzie nie jest zapisane, że druga tura musi się koniecznie odbyć. Zmobilizujmy się, by Pan Prezydent Andrzej Duda wygrał już w pierwszym głosowaniu" – pisze Kaczyński w liście.

Mobilizacja elektoratu w wykonaniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego to jeden z elementów, które na pewno będą widoczne w najbliższych miesiącach. Prezes Jarosław Kaczyński już latem ubiegłego roku wspominał o I turze. – Mamy wspaniałego prezydenta, powinien być wybrany na kolejną kadencję, najlepiej w I turze – mówił na początku sierpnia w Dygowie (woj. zachodniopomorskie).

Jak wynika z naszych rozmów, istotną rolę w kampanii będzie odgrywał też premier Mateusz Morawiecki, który na spotkaniu opłatkowym PiS w Rzeszowie podkreślał z kolei rolę Andrzeja Dudy w budowaniu sukcesu ostatnich lat. Jak stwierdził, tylko zwycięstwo obecnego prezydenta gwarantuje kontynuację całego projektu, w tym rozwoju takich regionów jak Podkarpacie.

Premier Morawiecki mówił też o czterech wyścigach i celach, które mają być też celami na 2020 roku dla obozu rządzącego. To nowe przesłanie premiera. Pierwszy z nich to wyścig gospodarczy, obejmujący zarówno bardziej sprawiedliwą gospodarkę, jak i wykorzystanie rewolucji cyfrowej i ekologicznej.

Drugi wyścig to wartości. Trzeci dotyczy pamięci. – Od tego, kto wygra wyścig o pamięć, zależy, czy będziemy wciskani w przestrzeń wspólników zbrodniarzy, czy będziemy nosić dumnie podniesioną głowę jako spadkobiercy wspaniałych bohaterów z czasów najstraszliwszej drugiej wojny światowej – powiedział premier. Czwarty wyścig to rywalizacja o „duszę wspólnoty".

Spotkanie w Rzeszowie było kolejnym elementem w przygotowaniach do kolejnej kampanii wyborczej. Wcześniej prezydent Andrzej Duda spotkał się z posłami i senatorami PiS na tradycyjnym noworocznym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim. – Mobilizacja do wyborów to temat, który pojawiał się często w kuluarach – relacjonuje nasz rozmówca z Klubu PiS.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ma czas do 6 lutego na wydanie postanowienia o wyborach prezydenckich. Najbardziej prawdopodobny termin I tury to 10 maja.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA