fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory prezydenckie 2020

Sondaż: Kto był najlepszym prezydentem w historii III RP?

Fotorzepa, Grzegorz Rutkowski
W przededniu rozpoczęcia kampanii prezydenckiej przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się w maju 2020 roku, zapytaliśmy uczestników sondażu SW Research dla rp.pl kto - ich zdaniem - był najlepszym prezydentem w historii III RP.

Po 1989 roku Polska miała pięciu prezydentów wybieranych w wyborach powszechnych (Wojciech Jaruzelski był prezydentem wyłonionym przez parlament) - Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudę. Tylko Aleksander Kwaśniewski był prezydentem przez dwie kadencje.

Na pytanie o to, który prezydent był najlepszym prezydentem w historii III RP najwięcej - 37,6 proc. - wskazało Aleksandra Kwaśniewskiego.

24 proc. respondentów uznało za najlepszego prezydenta w historii III RP Andrzeja Dudę.

Według 16 proc. ankietowanych najlepszym prezydentem III RP w historii był Lech Kaczyński.

12,8 proc. ankietowanych wskazało Lecha Wałęsę jako najlepszego prezydenta po 1989 r.

Z kolei 9,6 proc. za najlepszego prezydenta w historii III RP uznało Bronisława Komorowskiego.

- Aleksander Kwaśniewski częściej był wskazywany przez kobiety (39% vs 36% mężczyzn) i osoby o wykształceniu średnim (41%). Wraz ze wzrostem wieku rośnie grupa ludzi, którzy uważają Aleksandra Kwaśniewskiego za najlepszego prezydenta III RP – od 21% w grupie do 24 lat, do 45% w grupie powyżej 50 lat. Tego zdania są też częściej osoby o dochodzie netto od 3001 do 5000 zł (47%) oraz badani z miast do 20 tys. mieszkańców (49%) - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research.

W nadchodzących wyborach prezydenckich Andrzej Duda prawdopodobnie będzie ubiegał się o reelekcję (choć oficjalnie jeszcze tego nie ogłosił). Oprócz niego w wyborach zamierzają wystartować Małgorzata Kidawa-Błońska (popierana przez PO i Nowoczesną), Władysław Kosiniak-Kamysz (kandydat PSL), Robert Biedroń (kandydat Lewicy), Krzysztof Bosak (kandydat Konfederacji), Szymon Hołownia (kandydat niezależny).

Sondaże wskazują, że zdecydowanym faworytem wyborów prezydenckich jest Andrzej Duda.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA