fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wybory parlamentarne 2019

Jak PiS chce pozyskać głosy młodych

Jesienią PiS ma przedstawić cały szereg propozycji dla młodych wyborców
Reporter
Nowe propozycje i konsultacje przez najbliższe tygodnie. PiS chce zawalczyć jesienią o najmłodsze pokolenie pomysłami, które mają ułatwić im życie.

Ogłoszony we wtorek program zerowego PIT dla młodych ludzi (to jeszcze fragment „piątki" PiS z lutego) jest pierwszą z całego szeregu propozycji, które partia rządząca ma zaprezentować młodym obywatelom przed jesiennymi wyborami.

Jak wynika z naszych informacji – zarówno w trakcie konwencji programowej w Katowicach na początku lipca, jak i już jesienią PiS ma dużo uwagi poświęcić właśnie młodym wyborcom. W trakcie wakacji odbędzie się program konsultacji propozycji PiS na jesień. Wspominał o tym już premier Mateusz Morawiecki w trakcie swojego wtorkowego wystąpienia przy okazji omówienia programu zerowego PIT. PiS chce mieć szerokie poparcie dla swoich propozycji, stąd program konsultacji społecznych. Młodzi to jedna z grup wyborców, które zostały przez PiS uznane za priorytetowe już przy konstruowaniu „piątki Kaczyńskiego".

Zbadane oczekiwania

Co będzie w tym pakiecie dla młodych? Jak wynika z naszych informacji, będą to propozycje mające ułatwić życie młodym ludziom, zarówno pracującym, jak i studentom. Propozycje nie mają się wiązać z dużymi kosztami dla budżetu państwa. Drugim obszarem mają być długoterminowe zmiany, takie jak cyfryzacja państwa i dostosowanie go do potrzeb nowych pokoleń.

Politycy obozu rządzącego deklarują, że poświęcali dużo uwagi młodym ludziom w trakcie badań elektoratu. – Mamy zbadane ich oczekiwania społeczne. Są cztery nowe roczniki, które weszły na arenę polityczną. Trzeba zahamować ich wyjazdy z Polski – mówił w środowym programie #RZECZoPRAWIE prof. Waldmemar Paruch, szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych. Jak zadeklarował, z badań wynika, że młodzi ludzie są w znacznym stopniu liberalni światopoglądowo i nie chcą ingerencji państwa w ich życie domowe, prywatne. Jednak oczekują, że państwo będzie działać w sferze gospodarczej.

Młodzi do wyborów

Jak powiedział Paruch – który jest jednym z najważniejszych ludzi w PiS odpowiedzialnych za sondaże, młodzi mają oczekiwania płacowe już przy swojej pierwszej pracy. To ma odzwierciedlać program zerowego PiT. Jak dodał, dodatkowym wyzwaniem jest to, aby ludzie z tego pokolenia zasilili sferę publiczną.

– Zadaniem będzie poprowadzenie zmian w przestrzeni publicznej, by młodzi ludzie zasilali sferę publiczną. Tam jest problem z płacami. Są one słabo waloryzowane w porównaniu ze sferą prywatna – mówił Paruch.

W wyborach europejskich, w grupie 18–29 lat, PiS zdobyło największe poparcie – 28,4 proc. Na drugim miejscu była Koalicja Europejska, która miała 27,3 proc. To wyniki badania exit poll IPSOS. Jednak jednocześnie wśród młodych była najniższa frekwencja – tylko 27,6 proc. To skala wyzwania dla sztabowców wszystkich partii.

Sztab PiS finalizuje prace nad pełną strategią na jesień i na konwencję w Katowicach. A w środę swój sztab zaprezentowała Platforma Obywatelska. Jego szefem będzie Krzysztof Brejza, a w skład będą też wchodzić samorządowcy, jak Jacek Karnowski czy Hanna Zdanowska. Będzie w nim także Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej i Adam Szłapka z Nowoczesnej.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA