fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Erdogan: Chcemy przesiedlić 1-2 mln uchodźców do Syrii

AFP
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że jeśli USA nie dotrzymają obietnicy w kwestii 120-godzinnego zawieszenia broni w północnej Syrii, Turcja wznowi ofensywę - informuje Agencja Anatolia.

- To nie było elementem układu z USA - podkreślił turecki prezydent.

Erdogan dodał, że w ciągu 120 godzin "terroryści (tak Turcy określają bojowników z kurdyjskich Powszechnych Jednostek Ochrony YPG) wycofają się z regionu, który został wyznaczony przez Turcję jako bezpieczna strefa".

W czwartek wiceprezydent USA Mike Pence wynegocjował z Turcją pięciodniowe zawieszenie broni w północnej Syrii - jego warunkiem jest wycofanie się Kurdów z YPG, stanowiących trzon Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) z 32-kilometrowej "strefy bezpieczeństwa" na pograniczu turecko-syryjskim. Kurdowie byli sojusznikami USA w walce z Daesh w Syrii.

Prezydent Turcji zapowiedział, że jego kraj chce przesiedlić na teren strefy bezpieczeństwa w północnej Syrii od miliona do 2 milionów uchodźców z Syrii przebywających obecnie w Turcji.

Podsumowując dotychczasowy przebieg ofensywy Turcji w Syrii Erdogan poinformował, że w walkach zginęło czterech tureckich żołnierzy i 74 członków wspieranej przez Turcję Syryjskiej Armii Narodowej.

Źródło: Agencja Anatolia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA