fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Turcja wyrzuca Syryjczyków ze Stambułu

AFP
Tysiące imigrantów z Syrii mają do wtorku opuścić Stambuł, albo będzie im grozić wydalenie z największego tureckiego miasta - informuje BBC.

Władze poinformowały niezarejestrowanych w Stambule imigrantów, aby wrócili do tureckich prowincji, w których zostali zarejestrowani. Ma to zmniejszyć presję związaną z napływem imigrantów do największego miasta Turcji.

Jednak niektórzy Syryjczycy w rozmowie z BBC twierdzą, że grozi im deportacja do prowincji Idlib, w Syrii, gdzie obecnie trwają walki.

Uchodźcy z Syrii przekonują, że wielu z nich jest zmuszanych do podpisywania deklaracji o dobrowolnym powrocie do Syrii, których nie rozumieją, lub których nie są w stanie przeczytać.

Nakaz relokacji imigrantów ze Stambułu został wydany pod koniec lipca. Niezarejestrowanym Syryjczykom ze Stambułu dano miesiąc na opuszczenie miasta.

Od rozpoczęcia wojny domowej w Syrii w 2011 roku ok. 3,6 mln Syryjczyków uciekło do Turcji.

Ok. pół miliona z nich zarejestrowało się w Stambule, ale obecnie w mieście tym ma przebywać dwa razy więcej Syryjczyków (wielu z nich przyjechało do Stambułu z prowincji Turcji, w których zostali zarejestrowani).

Na początku sierpnia 12 tys. migrantów zostało przeniesionych do innych prowincji Turcji, a 2600 niezarejestrowanych imigrantów zostało umieszczonych w centrach prowadzonych przez turecki MSW. Władze dokonały inspekcji tysięcy miejsc pracy, szukając nielegalnie zatrudnionych tam imigrantów.

Jak pisze BBC malejące poparcie Turków dla udzielania pomocy Syryjczykom (z 70 do 40 proc.) mogło przyczynić się do porażki wyborczej rządzącej krajem Partii Sprawiedliwości i Rozwoju w wyborach burmistrza Stambułu.

Turecki rząd zapewnia, że imigranci odsyłani do Syrii są przewożeni do bezpiecznych części tego kraju.

Tymczasem Syryjczycy z Turcji twierdzą, że imigranci są przewożeni do prowincji Idlib tuż przy granicy z Turcją, gdzie trwają obecnie walki.

Źródło: BBC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA