fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Erdogan zapowiada ofensywę w Syrii

AFP
- Turcja wkrótce oczyści Syrię z wszystkich pozostałości Daesh, celowo pozostawionych tam i wyszkolonych przeciwko Turcji - zapowiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

- Turcja wkrótce przyniesie pokój, bezpieczeństwo i stabilność na wschód od Eufratu, tak jak zrobiła to w innych regionach Syrii - podkreślił Erdogan.

Prezydent Turcji zapewnił jednocześnie, że w związku z planowanymi działaniami Turcja pozostaje w kontakcie z mocarstwami, których siły są obecne (w Syrii) w tym z USA i Rosją. Rozmowy te mają być "pozytywne".

W ostatnich dniach tureckie władze informowały o zakończeniu przygotowań do operacji na wschód od Eufratu i w północnej Syrii. Zdaniem Turcji działania te mają służyć "integralności terytorialnej Syrii".

Od 2016 roku Turcja przeprowadziła w Syrii dwie operacje wojskowe - "Tarcza Eufratu" i "Gałązka oliwna".

Erdogan zwrócił uwagę, że "świat islamski nie jest w stanie skutecznie poradzić sobie z kryzysami w swoim regionie".

- Krzyki prześladowanych i ofiar ze wszystkich stron islamskiego świata są coraz głośniejsze - dodał.

Erdogan przypomniał też, że Turcja do dziś przeznaczyła 35 mld dolarów na pomoc uchodźcom, w tym m.in. Syryjczykom uciekającym przed wojną domową.

Prezydent Turcji już wcześniej zapowiadał podjęcie kolejnej ofensywy w Syrii - miała być ona wymierzona w kurdyjskich sojuszników USA, bojowników z Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) i Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG), których Ankara uważa za przedłużenie separatystycznej i uważanej za terrorystyczną Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). W odpowiedzi Kurdowie grozili m.in. wypuszczeniem dżihadystów z Daesh z obozów kontrolowanych przez nich. Wcześniej Kurdowie odegrali kluczową rolę w wyzwoleniu północnej Syrii z rąk islamistów. 

Stany Zjednoczone zapowiedziały jednak, że zapowiedziane przez Donalda Trumpa wycofanie wojsk USA z Syrii musi łączyć się z zapewnieniem bezpieczeństwa sojusznikom USA. Turcja i USA uzgodniły więc stworzenie na tych terenach strefy buforowej.

Źródło: Agencja Anatolia
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA