fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Izraelski oficer: Atakujemy i będziemy atakować cele w Syrii

Wikimedia Commons
Dowódca izraelskich sił powietrznych gen. Amikam Norkin powiedział, że na początku maja Iran wystrzelił w stronę Izraela 32, a nie, jak wcześniej podano, 20 rakiet. Jednocześnie generał potwierdził wcześniejsze informacje, że izraelska obrona powietrzna przechwyciła cztery z tych rakiet, a pozostałe spadły poza terytorium Izraela (ostrzeliwano posterunki izraelskie na pograniczu syryjsko-izraelskim w rejonie Wzgórz Golan).

W ramach odpowiedzi na tamten atak, przeprowadzony z terytorium Syrii, Izrael zaatakował liczne cele w Syrii - minister obrony Izraela mówił o "zaatakowaniu całej insfrastruktury Iranu" w kraju rządzonym przez prezydenta Baszara el-Asada.

Gen. Norkin na spotkaniu z kadrą dowódczą sił powietrznych poinformował również, że w czasie ataku izraelskiego lotnictwa na cele w Syrii, syryjska obrona przeciwlotnicza wystrzeliła ponad 100 rakiet ziemia-powietrze w kierunku myśliwców Izraela. W odpowiedzi izraelskie lotnictwo zniszczyło syryjskie baterie obrony przeciwlotniczej.

Dowódca izraelskich sił powietrznych podkreślił, że Iran prowadzi kampanię przeciwko irańskim siłom, szczególnie na północnej granicy Izraela, od dwóch lat.

Gen. Norkin podkreślił, że Izrael uważnie monitorował aktywność irańskich sił w Syrii przed atakiem. Dodał, że Irańczycy już kilka miesięcy temu starali się, wykorzystując bazę T-4 w okolicach Hims, infiltrować terytorium Izraela za pomocą dronów.

Inny oficer izraelskich sił powietrznych powiedział "Jersualem Post", że po atakach z początka maja Izrael nadal atakował cele w Syrii.

- Możemy założyć, że były kolejne ataki po ostatnich wydarzeniach w Syrii. Korzystamy z naszej wolności działania nad Syrią - powiedział.

Oficer, którego cytuje "Jersualem Post" podkreślając, że Izrael będzie kontynuował ataki powietrzne na cele w Syrii stwierdził, że Tel Awiw "będzie nadal działał z determinacją, by udaremnić okopywanie się Iranu w tym kraju i dozbrajanie Hezbollahu".

Źródło: Jerusalem Post
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA