fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wojna w Syrii

Bojownik Daesh otrzymywał zasiłek ze Szwecji

Materiały propagandowe Daesh
Michael Skramo, Norweg z pochodzenia, który jednak urodził się i dorastał w szwedzkim Goeteborgu od 2014 roku walczył w Syrii jako bojownik Daesh. Przez ponad rok od opuszczenia przez niego Szwecji otrzymywał on wciąż świadczenia socjalne w wysokości ok. 600 dolarów.

Sprawę ujawniła gazeta "Göteborgs Tidning", która opisała historię Skramo, znanego w Syrii jako Abdul Samad al Swedi.

Mężczyzna zabrał do Syrii swoją żonę i czwórkę dzieci w spierniu 2014 roku. Mimo to jeszcze przez ponad rok szwedzka agencja Försäkringskassan, odpowiedzialna za wypłatę świadczeń socjalnych, wypłacała mu świadczenia na dzieci.

W tym czasie mężczyzna pojawił się już w kilku materiałach propagandowych Daesh, m.in. pozując z dziećmi i z kałasznikowem w ręku.

- To pokazuje jak słaby jest system kontroli wypłaty świadczeń socjalnych - mówi Magnus Ranstorp, badacz terroryzmu z uczelni w Sztokholmie. Jego zdaniem pieniądze otrzymywane ze Szwecji pozwalały dżihadyście na utrzymanie w Syrii.

Ranstorp zwraca uwagę, że Stromo był bardzo znanym dżihadystą, a mimo to nikt tak długo nie zwrócił uwagi, że wciąż jest on klientem systemu świadczeń społecznych.

Według prasy Skramo otrzymywał świadczenia przez co najmniej osiem miesięcy od momentu opuszczenia Szwecji.

Źródło: thelocal.se
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA