fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Węgiel

Niepewny los zarządów węglowych spółek

Bloomberg
Po wymianie prezesa Kompanii Węglowej możliwe są zmiany w zarządach kolejnych firm z branży. Przed menedżerami trudne zadanie.

Ruszyły konkursy na prezesów i pozostałych członków zarządów dwóch państwowych spółek: Katowickiego Holdingu Węglowego i Węglokoksu. Znalezienie nowych menedżerów może być trudne, bo branża węglowa znajduje się w poważnym kryzysie, a próby podjęcia głębokich reform mogą się skończyć konfliktem ze związkami zawodowymi i szybką dymisją. W lutym stanowisko stracił prezes Kompanii Węglowej Krzysztof Sędzikowski, który chciał obniżyć wynagrodzenia górnikom.

Masa wyzwań

Rozpisanie konkursów związane jest z upływem kadencji obecnych zarządów, zarówno w KHW, jak i w Węglokoksie. Nie oznacza to więc, że obecne władze na pewno stracą stanowiska. Na czele Węglokoksu od sierpnia 2009 r. stoi Jerzy Podsiadło. Nie wiadomo, czy będzie ubiegał się o reelekcję. – Tego jeszcze nie wiem, podejmę decyzję w najbliższych dniach – mówi nam Podsiadło.

Jeszcze niedawno na Śląsku głośno było o tym, że do zarządu Węglokoksu, którego główną działalnością jest handel węglem, wejść ma Adam Gorszanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla. – To już nieaktualne – kwituje jednak Gorszanów.

Przed Węglokoksem stoi wiele wyzwań. Od niedawna w strukturach grupy znajdują się dwie kopalnie (połączone w jeden zakład) przejęte od Kompanii Węglowej. Węglokoks ma też brać aktywny udział w tworzeniu Polskiej Grupy Górniczej, powstałej na bazie pozostałych kopalń Kompanii Węglowej. Ponadto spółka rozważa też swoje zaangażowanie poprzez zależny Węglokoks Kraj w tworzenie drugiej firmy – Polskiego Holdingu Węglowego, gdzie wejść mają także KHW oraz należąca do Enei kopalnia Bogdanka. Resort energii nie wyklucza przy tym opcji połączenia Węglokoksu Kraj z KHW.

Stan zawieszenia

Brak ostatecznych decyzji w sprawie przyszłości KHW sprawia, że obecny konkurs na prezesa tej spółki może zakończyć się bez rozstrzygnięcia. Znamienne, że choć termin składania zgłoszeń na członków zarządu KHW upływa 21 kwietnia, to przeprowadzenie rozmów kwalifikacyjnych z kandydatami zaplanowano do 18 czerwca. Jeśli rząd zdecyduje się na połączenie Węglokoksu Kraj z KHW, może się okazać, że wybór nowych władz nie będzie konieczny. Obecny prezes Zygmunt Łukaszczyk nie odpowiedział na nasze pytanie, czy będzie się starał utrzymać stanowisko.

Opinia

Jerzy Markowski , prezes Silesian Coal, były wiceminister gospodarki

Jestem przekonany, że uda się znaleźć menedżerów zarówno do zarządu Węglokoksu, jak i Katowickiego Holdingu Węglowego. Być może w spółkach tych nie dojdzie do pełnej wymiany kadr. Te firmy nie znajdują się w tak poważnych tarapatach finansowych jak np. Kompania Węglowa. O KHW można powiedzieć nawet, że jej sytuacja jest najlepsza spośród państwowych producentów węgla. Spółka ta ma bowiem węgiel energetyczny najlepszej jakości, a ponadto nie ma wielkich zatargów ze związkami zawodowymi. Z kolei Węglokoks głównie handluje węglem i choć zmniejsza skalę działalności, to wciąż na tym zarabia. Obawiam się natomiast, że Węglokoks może zaangażować się w zakupy kolejnych kopalń, co może zdecydowanie przekroczyć jego możliwości finansowe.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA