fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

WOŚP

28. finał WOŚP. Zebrano ponad 115 milionów złotych

Warszawa, Szkoła podstawowa 316 ul Szobera. Turniej gier planszowych i ciasto - zorganizowane przez nauczyciela Jacka Orlikowskiego i dzieci.
Fotorzepa/ Grzegorz Rutkowski
W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu do ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących specjalistycznych operacji. O północy poinformowano, że tegoroczny 28. finał zakończył się z kwotą deklarowaną w wysokości 115 362 894 złotych.

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy organizowany jest pod hasłem "Wiatr w żagle".

W Polsce i na świecie na ulice wyjdzie dziś blisko 120 tysięcy wolontariuszy z charakterystycznymi puszkami.

Zebrane pieniądze mają zostać przeznaczone na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących operacji. "Będziemy się skupiać przede wszystkim na takich dziedzinach medycyny dziecięcej jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia" - podali organizatorzy kwesty.

Po finale WOŚP kupione mają zostać lampy i stoły operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulenia, aparaty RTG oraz zestawy endoskopowe. Pieniądze mają zostać przeznaczone także na zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej, m.in. inkubatorów i respiratorów. Część zebranych środków ma posłużyć do zakupu ultrasonografów i echokardiografów dla sal operacyjnych i oddziałów pooperacyjnych.

O północy organizatorzy poinformowali, że zebrano ponad 115 mln zł.

Pieniądze na Orkiestrę można wpłacać nie tylko za pośrednictwem wolontariuszy, lecz także bezpośrednio na konto WOŚP oraz poprzez SMS-y. Jak co roku w ramach finału Orkiestry organizowane są licytacje, z których dochód zasili zbiórkę. Pamiątki na sprzedaż wystawili m.in. politycy oraz przedstawiciele świata kultury i sportu.

Czytaj także:
Politycy wspierają WOŚP

Akcję zbierania pieniędzy wspiera ponad 1700 sztabów WOŚP. W tym roku wyjątkowo pieniądze zebrane przez australijskie sztaby zostaną przekazane na pomoc dla dotkniętej pożarami buszu Australii.

Główny koncert WOŚP w Warszawie rozpoczął się o godz. 15.30 na Placu Bankowym. Z kolei w Gdańsku finał WOŚP odbywa się pod hasłem "Gdańsk dzieli się dobrem", nawiązującym do słów prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Podczas zeszłorocznego gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Paweł Adamowicz został na scenie zaatakowany przez nożownika Stefana W., zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

Kulminacyjnym momentem finału WOŚP było "Światełko do nieba", które o godz. 20.00 rozpoczęło się w Gdańsku. W Warszawie organizatorzy przygotowali widowisko świetlno-muzyczne.

Wyniki tegorocznej zbiórki mają być znane po północy. W 2019 r. zebrano prawie 176 mln zł, z czego niespełna 89 milionów podczas zbiórki publicznej. Od początku działalności WOŚP zebrano ponad miliard sto milionów złotych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA