fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Parafianowicz: w postępowaniu sądowym ważny nie tylko wynik

123RF
Oddać się w ręce sprawiedliwości i nie rozumieć, na czym ona polega...

Niezależnie od tego, że ustawodawca widzi różnicę między postępowaniem procesowym, w którym rozstrzyga się sprawę jednej strony przeciwko drugiej, a postępowaniem nieprocesowym, w którym do rozstrzygnięcia jest wspólny problem stron, przeciętny człowiek, idąc do sądu, oczekuje orzeczenia, które potwierdzi jego rację. Tym samym, abstrahując od przyjętej w ustawie nomenklatury, w odczuciu większości ludzi wizyta w sądzie oznacza spór, a wyrok czy postanowienie świadczy o przyznaniu racji – wygrał lub przegrał, trzeciego wyjścia nie ma.

W piłce nożnej jest podobnie – czy to w mistrzostwach czy w meczu towarzyskim na boisko wchodzi się nie po to, aby pokopać piłkę czy celebrować architekturę lub nagłośnienie stadionu, lecz po to, aby wygrać. Zwycięstwo zaś jest udziałem tej drużyny, która strzeli więcej bramek.

W moim przekonaniu, jednak zarówno w sądzie, jak i w sporcie istotny jest nie tylko sam wynik (choć to on zapisuje się na kartach historii lub akt), lecz to, co do niego doprowadziło i w jakiej atmosferze schodzi się do szatni – sportowej lub sądowej. Cóż jednak, gdy tego elementu zabraknie?

Na przykład to.

Od słów „Do X, Y, Z i wszystkich takich ojców jak wy: Zapiszcie się do Stowarzyszenia (nazwa nie ma znaczenia), które zrzesza ojców i mężczyzn dyskryminowanych przez polskie sądy, w których to każda baba może łgać i kłamać jak pies i wierzy się jej na słowo, podczas gdy mężczyzna – ojciec musi udowadniać, że nie jest wielbłądem" zaczyna się opis jednego z wielu bliźniaczych w treści fanpejdży na Facebooku.

Ta i jej podobne strony adresowane do mężczyzn, których oprócz tego, że zwykle są ojcami łączy także brak zaufania do większości instytucji państwa, ze szczególnym uwzględnieniem sądów rodzinnych, wydających krzywdzące ich orzeczenia.

Ktoś powie: pieniacze, ludzie o ograniczonej percepcji, nie dość inteligentni, aby zrozumieć słowo pisane, oporni na wiedzę, nie rozumieją podstawowych pojęć. Niewykluczone. Możliwe jest jednak i to, że adresowane do nich rozstrzygnięcia są zrozumiałe dla sądu odwoławczego, a nie strony postępowania. Czy wówczas można określić je sprawiedliwymi? Proceduralnie i merytorycznie – z pewnością. Pod każdym innym względem – nie. Być może nie dotyka ich sprzeczność z prawem, niewykluczone, że w toku postępowania nie mogło być mowy o stronniczości, trudno zakładać, że w toku sprawy każdemu z ojców odebrano głos w chwili, gdy jego zdaniem konieczne było zabranie go. Cóż jednak z tego, skoro ten, kto winien owe rozstrzygnięcie uszanować, nie rozumie, co i z jakiej przyczyny sąd do niego mówi? Zdania zawiłe i pełne ornamentów dla strony, która walczy o swoje żywotne interesy, nie wydają się atrakcyjne. Prawnicze formuły jakże pięknie wypowiadane przez ich znawcę, dla zdenerwowanego człowieka, któremu sąd oddala wniosek o ustalenie miejsca zamieszkania dziecka przy nim, tracą urok. Pouczenie o sposobie zaskarżenia, choć sprowadza się do prostego dodawania zamykającego się na liczbach 7, 14 lub 21, wymamrotane pod nosem tkwiącym już w aktach kolejnej sprawy, gdy zrozpaczony ojciec dowiaduje się o wyrażeniu zgody na wyjazd jego dziecka z matką do Egiptu, przekracza przeciętne zdolności matematyczne danej chwili, aby po wyjściu z sali niezwłocznie ulecieć z pamięci. Zwykle bowiem nic, co człowiekowi odbiera nadzieję, wypowiedziane w sposób nie dość przystępny, nie jest łatwe do zaakceptowania.

Pójść do sądu i przegrać to jedno. Oddać się w ręce wymiaru sprawiedliwości i nie zrozumieć, na czym ona w danym przypadku polega, to drugie. Tak długo jednak, jak długo pod przykrywką hermetycznego prawniczego języka i ogromu spraw sędziowie unikać będą wyjaśniania stronom w zrozumiałym dla nich, a nie dla siebie języku, dlaczego wydali takie, a nie inne rozstrzygnięcie, tak długo mieć taki proces (jak pisał Kafka w „Procesie") znaczyć będzie – już go przegrać.

Autorka jest adwokatem, założycielką prawniczego bloga www.pokojadwokacki.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA