fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Pełnomocnicy nie chcą słuchać dzieci

123RF
Helsińska Fundacja Praw Czlowieka opublikowała raport przygotowany w ramach europejskiego projektu „Mój prawnik, moje prawa", którego celem była analiza dostępu dzieci do pomocy obrońcy w ramach postępowania w sprawach nieletnich i postępowania karnego.

Badanie obejmowało przeprowadzenie wywiadów z: 13 ekspertami z zakresu resocjalizacji, ochrony praw człowieka, postępowania karnego, praw dzieci; 6 dzieci – wychowankami placówek dla nieletnich oraz 5 prawnikami reprezentującymi dzieci w postępowaniach karnych oraz postępowaniach w sprawach nieletnich. Publikacja zawiera także analizę przepisów prawnych obejmujących prawo dzieci do pomocy obrońcy, opis stanu przestępczości i demoralizacji wśród dzieci, jak również charakterystykę reprezentacji z trzech perspektyw: obrońców, ekspertów oraz samych dzieci. Natomiast w podsumowaniu dokumentu zawarto rekomendacje legislacyjne i praktyczne. Najważniejsze wnioski z badania oraz cytaty z wywiadów zostały zebrane w ulotce informacyjnej.

„Nie da się rozmawiać o rzetelności postępowań karnych, wychowawczych i poprawczych, w których występują dzieci, bez odwołania się do prawa do obrony. Prawo to w pełni istnieje i jest realne tylko i wyłącznie wtedy, gdy jednostka od pierwszych czynności organów ścigania ma możliwość porozmawiać z prawnikiem" – czytamy w raporcie. Tymczasem z rozmów z dziećmi – przeprowadzonych w ramach badania – wynika, że ich pełnomocnicy nie zawsze chcą ich wysłuchać. „Adwokat nic nie rozumiał. Nie pytał. Mówił coś do sądu, ale nie do mnie" – usłyszeli badacze podczas jednego z wywiadów.

Raport HFPC jest do pobrania tutaj.

Raporty krajowe od pozostałych organizacji uczestniczących w projekcie dostępne są tutaj.

Źródło: HFPC
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA