fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Utratę dokumentów zgłosimy przez internet

Fotolia
Bez wychodzenia z domu zastrzeżemy dowód osobisty i zamówimy odpis aktu urodzenia.

Jest szansa na duże ułatwienia w kontaktach obywateli z urzędnikami. Utratę dokumentu, np. dowodu osobistego, będzie można zgłosić samodzielnie przez internet, a jego kradzież również na policji. Funkcjonariusz wprowadzi informację o tym do specjalnych rejestrów.

Trudniejsze wyłudzenia

Dzięki temu nikt nie posłuży się naszym dokumentem i nie weźmie na nas np. pożyczki. Takie zmiany zakłada projekt założeń nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów wykonujących zadania publiczne.

– To dobre rozwiązanie, bo zmniejsza ryzyko wyłudzeń. W sektorze bankowym z powodzeniem funkcjonuje już system Dokumenty Zastrzeżone, dzięki któremu można zgłosić zaginięcie dokumentu w każdym banku – mówi Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich.

Po zmianach będzie można to zrobić łatwiej i szybciej – bez szukania działającego oddziału banku. Wystarczy zalogować się w systemie ePUAP.

Rząd chce także stworzyć superbazę danych o obywatelach – Rejestr Danych Kontaktowych. Znajdą się w nim imię i nazwisko, PESEL, adres e-mail, numer telefonu, ale też historia adresów mailowych i numerów telefonów.

Łatwiejszy kontakt z urzędem

– Obywatele wprowadzą do niego dane dobrowolnie, a korzystać będzie za zgodą obywatela administracja publiczna. Dzięki temu urzędnicy łatwiej się z nimi skontaktują, np. urząd gminy czy służba zdrowia – tłumaczy dyrektor Piotr Gajewski z Ministerstwa Cyfryzacji.

– To dobry, racjonalizatorski pomysł. Obywatel sam zadecyduje, w jaki sposób ma się z nim komunikować administracja. Dane kontaktowe państwo o nim gromadzi już teraz, ale dostępne są w różnych miejscach – komentuje Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon.

Planowana jest także zmiana dotycząca odpisów aktów stanu cywilnego. Powstanie nowa e-usługa umożliwiająca pobranie odpisu aktu stanu cywilnego bezpośrednio z Rejestru Stanu Cywilnego bez składania wniosku oraz oczekiwania na jego rozpatrzenie.

– W przyszłości będzie można pobrać samodzielnie taki odpis w wersji elektronicznej, bez wychodzenia z domu, by posłużyć się nim przed innym urzędem. Opłatę wniesie się również przez internet – zapowiada Gajewski.

Uproszczona zostanie procedura wnioskowania o paszport. Trzeba będzie pójść do urzędu, ale wniosek wypełni za nas urzędnik w biurze paszportowym za pomocą systemu. My złożymy tylko podpis na tablecie graficznym i odbijemy odcisk palca.

Państwo utworzy też coś w rodzaju supermapy – Rejestr Punktów Adresowych. Teraz często w różnych rejestrach pisownia ulic się różni. Nierzadko też zmiana nazw czy numeracji wprowadzana jest z opóźnieniem. W rezultacie według rejestrów matka dziecka mieszka pod innym adresem niż dziecko.

– Chcemy, by nasze dane były na tyle dokładne, by np. ułatwić pracę pogotowiu. W rejestrze znajdzie się również geolokalizacja punktu adresowego – zapowiada Piotr Gajewski.

Aktualizacji danych ma dokonywać gmina. Ale rejestr będzie otwarty. Skorzystają więc z niego np. producenci automap.

Większość zmian ma wejść w życie w 2019 i 2020 r.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA