fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Umowa koalicyjna Zjednoczonej Prawicy to informacja publiczna - wyrok WSA

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas podpisania umowy koalicyjnej Zjednoczonej Prawicy.
PAP/Radek Pietruszka
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zobowiązał Prawo i Sprawiedliwość do rozpoznania wniosku Sieci Obywatelskiej Watchdog o udostępnienie informacji publicznej.

Sieć Obywatelska Watchdog zwróciła się do partii o udostępnienie skanu umowy koalicyjnej podpisanej 26 września 2020 roku przez liderów PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia.

Dyrektor Biura Organizacyjnego PiS odpowiedział, że treść wewnętrznych ustaleń i rozmów liderów partii politycznych nie jest informacją o sprawach publicznych, a w konsekwencji nie stanowi informacji publicznej.

Watchdog wniósł skargę na odmowę do sądu. W marcu tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt II SAB/Wa 682/20) uznał, iż jest ona zasadna.

W środę Sieć Obywatelska udostępniła odpis uzasadnienia wyroku. Stwierdzono w nim, że umowa koalicyjna posiada walor informacji publicznej.

W uzasadnieniu powołano się na art. 8 ustawy o partiach politycznych. Przepis ten mówi, że partie kształtują swoje struktury oraz zasady działania zgodnie z zasadami demokracji, w szczególności przez zapewnienie jawności tych struktur, powoływania organów partii w drodze wyborów i podejmowania uchwał większością głosów.

- Przejawem aktywności partii politycznych w sferze publicznej będą zatem takie działania, które mają bezpośrednie przełożenie na sposób sprawowania władzy w państwie. Tworząc umowę koalicyjną partie polityczne w istocie tworzą dokument o charakterze ustrojowym i politycznym, fundamentalnym dla ukształtowania struktury organizacyjnej i personalnej organów władzy oraz zadań i celów (programów) ich działania - wyjaśnił WSA, i podkreślił: "Nie sposób zatem uznać, że tego rodzaju końcowe, wiążące strony umowy ustalenia nie są przejawem działalności partii politycznych w sferze publicznej".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA