fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W kancelariach

CMS doradzała Green Investment Group przy kolejnej transakcji na rynku farm wiatrowych w Polsce

Elektrownie wiatrowe
Adobe Stock
Kancelaria CMS doradzała Green Investment Group (GIG), spółce należącej do Macquarie przy nabyciu farmy wiatrowej o mocy 25,3 MW zlokalizowanej w Jóźwinie w zachodniej Polsce. Dotychczasowym właścicielem projektu były Vortex Energy Poland oraz Max Bögl International SE. 

Zakupiona przez Green Investment Group farma wiatrowa o mocy 25,3 MW składa się z 9 turbin GE i prowadzi działalność od prawie 5 lat.

Nabycie farmy w Jóźwinie jest kolejnym przejawem aktywności GIG na polskim rynku, na którym coraz większego znaczenia nabiera sektor energetyki odnawialnej. GIG, działający w 11 krajach w Europie i na 25 rynkach globalnie, w ostatnim roku zaangażował w energetykę odnawialną kapitał w wysokości 2,9 mld GBP i obecnie uczestniczy w ponad 300 projektach w tym sektorze.

„Bardzo się cieszę, że mogliśmy doradzać Green Investment Group przy tej inwestycji. Transakcja ta jest doskonałym przykładem naszych możliwości w zakresie oferowania klientom najwyższej jakości usług doradczych i doświadczenia naszego zespołu z wcześniejszych projektów realizowanych na rynku energii odnawialnej w Polsce" – podkreśla Błażej Zagórski, partner w zespole transakcyjnym kancelarii CMS. „Zainteresowanie polskim rynkiem OZE jest ogromne. Spodziewamy się dalszego zaangażowania inwestorów zagranicznych zarówno w realizację nowych projektów wiatrowych i wielkoskalowej fotowoltaiki, jak i zakup działających projektów." –  zauważa Piotr Ciołkowski, partner w zespole energetycznym kancelarii CMS.

Prawnicy kancelarii CMS zapewnili usługi kompleksowego doradztwa transakcyjnego obejmujące due diligence, negocjacje dokumentów transakcyjnych, a także spłaty finansowania obejmującego instrumenty equity oraz bankowe. Zakres prac CMS obejmował także doradztwo prawne i regulacyjne w zakresie sprzedaży certyfikatów energetycznych i na sprzedaż zielonej energii.

Interdyscyplinarnym zespołem CMS pracującym przy nabyciu farmy wiatrowej w Jóźwinie kierował Piotr Ciołkowski, partner i lider praktyki regulacyjnej w zespole energetyki i projektów infrastrukturalnych kancelarii CMS we współpracy z Błażejem Zagórskim, partnerem w zespole Transakcji i prawa spółek, który nadzorował prace transakcyjne.

Projekt po stronie zespołu energetycznego na bieżąco koordynował Maciej Ziółkowski, counsel, wspierany przez Adama Kędziorę i Piotra Prawdę, starszych prawników, a także Pawła Urę, Karola Jaworeckiego oraz Adę Szon.

Z kolei pracami zespołu transakcyjnego na bieżąco kierował Rafał Burda, starszy prawnik, przy wsparciu starszych prawników Grzegorza Pączka, Marty Osowskiej – Buby oraz Mateusza Mazura, prawnika.

W skład zespołu CMS pracującego przy projekcie weszli także: Agnieszka Starzyńska, starszy prawnik z zespołu prawa ochrony konkurencji, oraz Krzysztof Mrozik, starszy prawnik i Julia Czerwińska prawnik, którzy doradzali w kwestiach związanych z finansowaniem projektu. Usługi doradcze w kwestiach podatkowych zapewnili Paulina Karpinska-Huzior, starszy prawnik, oraz Maciej Brezdeń. W zakresie kwestii nieruchomościowych doradzał Bartłomiej Barański, podczas gdy Damian Karwala, starszy prawnik, wspierał zespół w obszarze ochrony danych osobowych i prawa własności intelektualnej.

Kancelaria CMS jest jedną z najbardziej doświadczonych firm prawniczych na rynku OZE w Polsce zarówno w zakresie transakcji M&A, prowadzenia procesu inwestycyjnego, jak i doradztwa regulacyjnego w sektorze energetycznym.

W ostatnim czasie prawnicy CMS doradzali przy:

- nabyciu farmy wiatrowej Zajączkowo zlokalizowanej w województwie pomorskim w gminie Kobylnica przez Green Investment Group od Mitsui Renewable Energy Europe Limited oraz J-Power Investment Netherlands B.V. nabyciu przez MEAG MUNICH ERGO Asset Management, jednego z największych niemieckich inwestorów na rynku OZE, projektu wiatrowego o mocy 21 MW zlokalizowanego w Żarach w Zachodniej Polsce, od OX2 Wind International AB;

- przejęciu farmy wiatrowej Jasna o mocy 132 MW, jednej z największych lądowych farm wiatrowych w Polsce, przez Stadtwerke München od firmy WKN, budowniczego farmy, oraz jej spółki zależnej Sevivon, należących do PNE Group;

- inwestycji, a następnie sprzedaży zespołu 49 elektrowni fotowoltaicznych przez Modus Group, wiodącego dewelopera w sektorze energii odnawialnej, na rzecz Aberdeen Standard Investments, funduszu zarządzającego aktywami. Sprzedaż portfolio farm solarnych o łącznej mocy 45,4 megawatów (MW) jest uważana za największą jak do tej pory transakcję tego typu w Polsce.

- nabyciu przez Partners Group, szwajcarską firmę inwestycyjną, pakietu większościowego Grupy VSB, realizującej projekty na rynku OZE

- nabyciu 33% udziałów w Acciona Energía Internacional, będącej włąscicielem 52 aktywów na rynku OZE

- sprzedaży przez Green Genius, jednego z wiod ących deweloperów w sektorze OZE, one of the leading developers in the renewable energy sector, portfolio 41 elektrowni fotowoltaicznych na rzecz to Aberdeen Standard Investments

- sprzedaży przez Nordex SE, niemieckiego producenta turbin wiatrowych, aktywów fotowoltaicznych zlokalizowanych w Polsce, we Francji, Hiszpanii i Szwecji na rzecz RWE

Dodatkowo zespół kancelarii CMS pracował ostatnio dla Signify, spółki notowanej na Euronext, przy nabyciu energii odnawialnej na potrzeby działalności w Polsce od farmy wiatrowej Green Investment Group w Kisielicach. Umowa została zawarta jako corporate Virtual Power Purchase Agreement (VPPA) Jest to jedna z pierwszych umów tego typu zawartych na polskim rynku, a dla grupy Signify pierwsza w Europie.

Prawnicy CMS doradzają także przy projektach typu offshore realizowanych na Morzu Bałtyckim, przede wszystkim w zakresie kwestii związanych z budową podmorskich gazociągów, platform wiertniczych na morzu, jak również na rzecz spółek, planujących budowę morskich farm wiatrowych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA