fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W kancelariach

Dentons doradza Enlight Renewable Energy przy budowie i finansowaniu farmy wiatrowej w Kosowie

Fotolia
Zespoły Bankowości i Finansów oraz Energetyki i Zasobów Naturalnych kancelarii Dentons doradzały Enlight Renewable Energy w związku z projektem budowy oraz finansowaniem w wysokości 115 milionów euro farmy wiatrowej Selac o mocy 105 MW zlokalizowanej w Kosowie.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) udzielił kredytu w kwocie 57 milionów euro, 58 milionów euro kredytu udzieliły Erste Group Bank oraz NLB Bank, korzystając z zabezpieczenia udzielonego przez niemiecką agencję kredytów eksportowych Euler Hermes.

Agnieszka Kulińska, managing counsel w zespole Energetyki i Zasobów Naturalnych, pod nadzorem Arkadiusza Krasnodębskiego, partnera kierującego Europejskim Zespołem Energetyki i Zasobów Naturalnych, zapewniła kompleksową obsługę prawną obejmującą przygotowanie umów na budowę i utrzymanie farmy wiatrowej, dostawę turbin oraz umową na pełen zakres obsługi elektrowni. Projektem kierował zespół warszawskich prawników występujących w charakterze ekspertów zagranicznych koordynujących pracę lokalnych doradców w Kosowie.

„To unikalny projekt, bardzo wymagający tak pod względem jego struktury, jak i napiętego harmonogramu realizacji. Enlight jak zwykle wykonał świetną pracę zarządzając wszystkimi aspektami, a ja jestem bardzo zadowolona, że mogłam być częścią tego zespołu", mówi Agnieszka Kulińska.

Dokumentacja finansowa transakcji podlegała przepisom prawa obowiązującego w ośmiu różnych krajach, tj. w Kosowie, Izraelu, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, na Słowenii, na Węgrzech oraz w Austrii. Agnieszka Lipska, counsel w zespole Bankowości i Finansów, wspierana przez Łukasza Błaszczaka (associate), negocjowała umowy kredytu oraz wszystkie pozostałe dokumenty finansowania, koordynując ponadto działania zespołów prawnych we wszystkich ośmiu jurysdykcjach. Nadzór nad finansowymi aspektami projektu zapewnił Mateusz Toczyski, partner kierujący Europejskim Zespołem Bankowości i Finansów.

Enlight jest większościowym wspólnikiem spółki Sowi Kosovo, która wspólnie z partnerami z Niemiec oraz Kosowa realizuje projekty wiatrowe w gminie Mitrovica.

„Cieszymy się, że Enlight po raz kolejny zaufał nam powierzając kancelarii Dentons kompleksową obsługę prawną w tym przełomowym projekcie w Kosowie. Wcześniej doradzaliśmy Enlight przy realizacji międzynarodowych projektów budowy i finansowania farm wiatrowych w Chorwacji i w Serbii oraz farm fotowoltaicznych na Węgrzech", mówi Agnieszka Lipska.

Po ukończeniu budowy farma wiatrowa Selac umożliwi redukcję emisji dwutlenku węgla o 247.000 ton w skali roku, co znacznie przyczyni się do łagodzenia skutków zmian klimatycznych. Inwestycja ta stanowi ukoronowanie trzyletniej współpracy EBOR z rządem w Kosowie mającej na celu reformę legislacyjną oraz odblokowanie w tym kraju finansowania projektów w obszarze energii ze źródeł odnawialnych. „Sukces tego projektu jest hołdem dla wszystkich stron zaangażowanych w jego realizację, a szczególnie dla władz Kosowa, które zbudowały ramy umowne umożliwiające przyciągnięcie najwyższej klasy międzynarodowych inwestorów i kredytodawców", stwierdził w komunikacie Harry Boyd-Carpenter, dyrektor ds. energetyki w regionie EMEA w EBOR.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA