fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

Rząd chce uchylić rozporządzenie tworzące gminy Szczawy i Grabówki

123RF
Rząd zmienia zdanie w sprawie utworzenia Szczawy i Grabówki. Kamienica i Supraśl nie zostaną podzielone.

Radość mieszkańców podlaskiego Supraśla i małopolskiej Kamienicy, którzy cieszyli się, że od 1 stycznia 2016 r. będą rządzić się we własnych gminach, nie trwała długo. Tak samo jak żal zwolenników niedzielenia tych gmin. A wszystko za sprawą nowego rządu, który pilnie pracuje nad rozporządzeniem uchylającym podpisany przez byłego ministra Andrzeja Halickiego akt tworzący Grabówkę oraz Szczawę.

Korzyści pozostaną

– Decyzji nowego rządu komentować nie będę – mówi Janusz Opyd, pełnomocnik rządu ds. utworzenia gminy Szczawa. – Zwłaszcza że nie jest ona ostateczna. Na razie pracuję, chociaż może już z mniejszym zapałem – dodaje.

– Cieszymy się z decyzji nowego rządu, bo wszystko wskazuje na to, że rozporządzenie z 28 lipca 2015 r. w sprawie utworzenia gminy Szczawa zostanie uchylone – mówi Władysław Sadowski, wójt gminy Kamienica. – W naszej ocenie była to polityczna decyzja, przeciwko której przemawiały liczne argumenty. Chociażby ten, że nowa gmina, licząca niespełna 2 tys. mieszkańców, będzie zbyt biedna nie tylko, by inwestować, ale też by zaspokajać bieżące potrzeby mieszkańców – mówi wójt Kamienicy. Dodaje, że będzie wspierał aspiracje mieszkańców Szczawy, aby na ich terenie powstało uzdrowisko. – Stanie się to możliwe, dopiero gdy będzie wola współpracy tych mieszkańców i właścicieli gruntów, na których ma być zlokalizowana strefa ochronna A uzdrowiska. – Do tej pory współpracy zabrakło – dodaje wójt.

Z decyzji nowego rządu cieszy się burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski.

– Decyzja rządu PO–PSL podjęta została wbrew woli większości naszych mieszkańców, którzy w referendum wyraźnie opowiedzieli się przeciwko podziałowi – mówi. Ale zapowiada, że o mieszkańcach Grabówki nie zapomni. – W budynku, w którym miał się mieścić urząd nowej gminy, otworzymy filię urzędu w Supraślu – obiecuje burmistrz Dobrowolski. – Wszystkie inwestycje, które w 2016 r. miały zostać zrealizowane z budżetu Grabówki, zostaną włączone i zrealizowane z budżetu Supraśla – zapowiada.

– Ktoś może powiedzieć, że gmin jest za dużo, że zamiast dzielić, trzeba je łączyć – mówi Andrzej Halicki. – Jednak tam, gdzie podział wspiera rozwój – tak jak Grabówki i Szczawy – takie decyzje należy podejmować – dodaje.

Na tym nie koniec

– Decyzje o utworzeniu Grabówki i Szczawy są przemyślane i uzasadnione, dlatego myślę, że ich mieszkańcy doczekają się własnych gmin – mówi Krzysztof Iwaniuk, wójt Terespola, członek Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Opinia dla „Rz"

Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP

78 proc. mieszkańców Grabówki opowiedziało się za utworzeniem tej gminy. Ważnym argumentem przemawiającym za podziałem gminy Supraśl jest to, że zarówno nowa Grabówka, jak i Supraśl zachowują pełną zdolność do wykonywania zadań samorządowych i posiadają potencjał rozwojowy. Również brak więzi społecznych pomiędzy Supraślem a Grabówką uzasadnia powołanie, a w zasadzie przywrócenie na administracyjną mapę Polski gminy Grabówka, której likwidacja była formą represji komunistycznych władz PRL. Dlatego ZGW RP niezmiennie popiera reaktywację gminy Grabówka.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA