fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustrój i kompetencje

Szybka ordynacja na wakacyjne wybory prezydenckie

Adobe Stock
Mieszany tryb głosowania, większa rola PKW, powrót lokali wyborczych i doręczenie pakietów listem poleconym – to kluczowe nowości ustawy o głosowaniu w nadchodzących wyborach prezydenckich autorstwa PiS.

We wtorek Sejm przystąpił do szybkiego rozpatrywania nowych przepisów wyborczych. Rejestracje kandydatów przyjęte przez PKW na wybory 10 maja zostają ważne, jeśli tylko ponownie zgłoszą swój start. Do wyścigu na urząd prezydenta mogą dołączyć także nowi kandydaci, którzy muszą jeszcze zebrać wymagane 100 tys. podpisów poparcia.

Najważniejsza zmiana polega na odejściu od głosowania wyłącznie korespondencyjnego do mieszanego, zarówno tradycyjnego w lokalu wyborczym, jak i korespondencyjnego. Z tego ostatniego mogą skorzystać wszyscy (poza przebywającymi w placówkach szpitalnych i zakładach karnych), jeśli wyrażą taką chęć. Aby wziąć udział w głosowaniu korespondencyjnie, wyborca winien powiadomić komisarza wyborczego za pośrednictwem urzędu gminy na 12 dni przed dniem wyborów, a wyborca na obowiązkowej kwarantannie lub izolacji domowej do piątego dnia, a jeśli na izolację został skierowany później, nawet do drugiego dnia przed wyborami. Nowa ustawa uszczegóławia też zasady głosowania korespondencyjnego za granicą.

Czytaj także:

Wyborca, który zgłosi zamiar korespondencyjnego głosowania, otrzyma z urzędu gminy nie później niż na pięć dni przed wyborami pakiet wyborczy do skrzynki pocztowej listem poleconym. Tym razem to PKW, a nie minister zasobów publicznych, określi wzór karty do głosowania i pakietu wyborczego z komunikatywną instrukcją głosowania, zapewniającą jego tajność.

Wyborca powinien najpóźniej drugiego dnia przed wyborami wrzucić kopertę zwrotną do skrzynki nadawczej (za granicą przesłać do właściwego konsula), a w godzinach głosowania może osobiście lub za pośrednictwem innej osoby dostarczyć kopertę do obwodowej komisji wyborczej, w której jest wpisany do spisu wyborców.

O tym, czy wydrukowane na użytek poprzednich wyborów pakiety wyborcze mogą być wykorzystane i w jakim zakresie, zadecyduje PKW.

Według projektu protest przeciwko wyborowi prezydenta będzie można wnieść do SN nie później niż w ciągu trzech dni od podania wyników wyborów (teraz 14 dni), a uchwałę ws. ważności wyborów SN ma podjąć w ciągu 14 dni od podania wyników (teraz 30 dni).

Marszałek Elżbieta Witek ma jeszcze 12 dni na zarządzenie wyborów, a następnie 60 na ich przeprowadzenie. Wszystko wskazuje, że odbędą się w lipcu, pomijając ostatnią niedzielę, gdyż musi być rezerwa na drugą turę przed upływem kadencji prezydenta Andrzeja Dudy.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA