Już tylko na podpis prezydenta Andrzeja Dudy czeka nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Wprowadza ona ogólny zakaz raczenia się trunkami w miejscach publicznych. Ma być od niej jednak wyjątek. Jeśli rada gminy będzie chciała wprowadzić odstępstwo od zakazu spożywania napojów alkoholowych, będzie mogła to zrobić w drodze uchwały.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy i jak, z nowych uprawnień skorzysta samorząd Warszawy.

Przypomnijmy, iż to właśnie w stolicy miała miejsce głośna sprawa Marka Tatały, który odmówił przyjęcia mandatu za picie piwa na schodkach nad Wisłą. Ponad rok temu sprawa ta miała swój finał przed Sądem Najwyższym, który na gruncie obecnie obowiązujących przepisów uznał, że wykładnia pojęcia „ulica" powinna być korzystniejsza dla sprawcy wykroczenia. Według niej bulwar nie może być nazwany ulicą i nie podlega ustawie o wychowaniu w trzeźwości. A to oznacza, że na bulwarach Flotylli Wiślanej i kamiennych schodach nad Wisłą można pić piwo.

Ostatnia nowelizacja ustawy wprowadza zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, z wyjątkiem miejsc do tego przeznaczonych (obecnie taki zakaz obowiązuje w konkretnych miejscach, m.in. na ulicach, placach, w parkach). Jak poinformowała „Rzeczpospolitą" Marta Plasota z wydziału prasowego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, obecnie w ratuszu trwają analizy odstępstwa od zakazu spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych. - Terenem wytypowanym do analiz pod tym kątem są bulwary nadwiślańskie – dodała.