Rada Miejska w Zbąszynku zmieniła swój statut. W jednym z punktów postanowiła, że przewodniczący organu wykonawczego jednostki pomocniczej w miarę możliwości powinien uczestniczyć w sesjach rady. Może się wypowiadać na sesjach, nie ma jednak prawa głosowania.

W ocenie wojewody lubuskiego zapisy te nie regulują prawidłowo zasad uczestnictwa przewodniczącego organu wykonawczego jednostki pomocniczej w pracach rady gminy. Ustawodawca w art. 37a ustawy o samorządzie gminnym przyznaje np. sołtysowi wyłącznie uprawnienie do uczestniczenia w pracach rady gminy. A zatem od jego swobodnego uznania zależy, czy weźmie udział w pracach rady, czy nie będzie w nich uczestniczył. Tym samym zapis statutu, w myśl którego powinien w miarę możliwości uczestniczyć w sesjach rady, jest niezgodny z art. 37a ustawy.

Zdaniem wojewody w statucie należałoby również dookreślić, na czym polega prawo zabierania głosu na sesjach, tj. czy obejmuje wszystkie sprawy dotyczące działalności gminy, czy też jest ograniczone do spraw dotyczących bezpośrednio jednostki pomocniczej.

– Brak uregulowania tej materii skutkuje nieważnością przedmiotowej uchwały w całości – uznał organ nadzoru.

numer rozstrzygnięcia: PN-II.4131. 558.2015