fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Usługi, ceny, zarobki

Na niedużym metrażu - powierzchnia pracy stołecznego prawnika

Adobe Stock
Powierzchnia pracy stołecznego prawnika ma wielkość minikawalerki – wynika z opracowania firmy doradczej CBRE.

20,8 mkw. powierzchni biurowej – tyle średnio przypada na jednego prawnika pracującego w Warszawie. W porównaniu z innymi krajami jesteśmy w połowie stawki. Więcej mają prawnicy w Brukseli (47,1 mkw.), Amsterdamie (31,8 mkw.) czy Frankfurcie (29,7 mkw.). Warszawa wyprzedza jednak Londyn (19,6 mkw.) czy Dublin (15,6 mkw.).

CBRE podaje, że warszawscy najemcy z sektora prawniczego nie powinni narzekać na wysokość czynszu. W Paryżu roczna stawka jest trzykrotnie wyższa niż w Warszawie, gdzie wynosi 25,7 tys. zł.

– Firmy z sektora prawnego często decydują się na prestiżowe lokalizacje, co wpływa na wysokość czynszu. Rekordowe stawki za najem biur są w Paryżu, gdzie cena na rok za osobę przekracza 19 tys. euro – mówi Paweł Dobrowolski z CBRE. – Prawnicy potrzebują odseparowanej przestrzeni ze względu na poufny i wymagający skupienia charakter pracy. Nie dziwi, że powierzchnia biurowa na osobę jest duża – dodaje.

CBRE przebadało 15 lokalizacji kancelaryjnych biur. Za pierwszą trójką miast, w których prawnicy mogą liczyć na więcej przestrzeni tylko dla siebie, a więc Brukselą (47,1 mkw.), Duesseldorfem (35 mkw.) oraz Amsterdamem (31,8 mkw.), znalazł się Mediolan, oferujący 30,7 mkw. na osobę.

Na koszt wynajmu powierzchni biurowej w branży prawniczej ma wpływ wiele czynników, w tym m.in. liczba, lokalizacja i jakość oferowanych lokali, długość najmu czy wreszcie zaawansowanie technologiczne budynku. Z analizy CBRE wynika, że średnia dla 15 analizowanych miast wynosi 46,3 tys. zł (10,8 tys. euro) rocznie na pracownika. Warszawa w tym zestawieniu jest jednym z najtańszych miast, oferuje przestrzeń prawniczą za 25,7 tys. zł (6 tys. euro) za pracownika rocznie. Najdroższy jest Paryż, gdzie trzeba zapłacić aż 84 tys. zł (19,6 tys. euro) rocznie, a następnie Moskwa – 68,6 tys. zł (16 tys. euro) – oraz Londyn – 53,1 tys. zł (12,4 tys. euro). Najtańsze okazały się Manchester, gdzie koszt to zaledwie 24 tys. zł (5,6 tys. euro) za pracownika rocznie, oraz Edynburg – 14,6 tys. zł (3,4 tys. euro rocznie).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA