fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Usługi, ceny, zarobki

Wynagrodzenie wspólnika partnerskiej można wrzucić w koszty podatkowe

Fotorzepa
Wydatki na wynagrodzenie wspólnika, który jest odrębnym przedsiębiorcą, można odliczyć od przychodu spółki osobowej.

Wspólnicy spółki partnerskiej rozliczają koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do udziału w zysku. Ta zasada obowiązuje także wtedy, gdy spółka płaci za usługi wykonane przez firmę jednego ze wspólników. Potwierdza to interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpił o nią wspólnik spółki partnerskiej. Świadczy ona kompleksowe doradztwo – podatkowe i prawne. Wspólnik jest radcą prawnym i doradcą podatkowym. Zgodnie z umową spółki przysługuje mu stosowny udział w osiągniętym przez nią zysku. Prowadzi również indywidualną działalność gospodarczą. Zamierza podpisać ze spółką umowę o współpracy. Na jej podstawie będzie wykonywał usługi pomocy prawnej dla klientów spółki jako podwykonawca. Za swoje świadczenia wystawi faktury. Wynagrodzenie wykaże jako przychód z prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej.

Na identycznych zasadach współpracują ze spółką pozostali partnerzy.

Jak rozliczyć te umowy? Czy wydatki na wypłatę wynagrodzenia wspólnika są dla niego, jako partnera spółki, kosztem uzyskania przychodów z tytułu uczestnictwa w niej, proporcjonalnie do posiadanego udziału w zysku? Czy podobnie będzie z kwotami wypłacanymi pozostałym partnerom?

Wspólnik twierdzi, że takie rozliczenie kosztów jest możliwe. Podkreśla, że spółka partnerska jest spółką osobową nieposiadającą osobowości prawnej. Podatnikami są zatem jej poszczególni wspólnicy, a nie spółka. W konsekwencji tylko oni mogą odliczać koszty uzyskania przychodów. Robią to proporcjonalnie do udziału w zysku.

Argumentuje też, że wydatki poniesione na wypłatę wynagrodzenia za pomoc prawną mają wpływ na przychód spółki. Są bowiem związane z usługami, jakie świadczy swoim klientom. Jest więc spełniony podstawowy warunek rozliczenia wydatków w kosztach (o którym mówi art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).

W tej sytuacji nie ma zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT. Przepis ten wyłącza z kosztów uzyskania przychodów „wartość własnej pracy podatnika". Usługi na rzecz spółki partnerskiej wykonywane są jednak przez odrębnego przedsiębiorcę. Nie mogą być uznane za pracę własną. Podobnie jest z zakupem usług prawnych od innych partnerów.

Fiskus zgodził się z tym stanowiskiem. ©?

Nr interpretacji: 0114-KDIP3-1.4011. 469.2017.1.EC

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA