fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Holandia postawi Polskę przed Trybunałem Sprawiedliwości UE

Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 2.0 Generic license, fot. Cédric Puisney
Holenderska Izba Reprezentantów przyjęła uchwałę zobowiązującą rząd Marka Rutte do złożenia do TSUE skargi na Polskę.

Projekt uchwały przygotowało dwóch posłów koalicji rządzącej oraz parlamentarzysta z Zielonych.

Autorzy przyjętej dziś uchwały uważają, że skoro w Polsce zagrożone są zasady państwa prawa, tym samym zagrożone są podstawy funkcjonowania całej Unii Europejskiej.

"Izba, po wysłuchaniu wnioskodawców, uznaje, że w procesie powoływania polskich sędziów doszło do ingerencji politycznej.
Izba odnotowuje, że w Izbie Dyscyplinarnej polskiego Sądu Najwyższego wciąż toczy się postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziom. Dzieje się tak pomimo orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE, że jest to niezgodne z prawem, ponieważ sędziowie Izby Dyscyplinarnej nie sa niezawiśli.

Izba reprezentantów uważa, że ??w związku z tym w Polsce jest przez to poważnie zagrożona praworządność - podstawa Unii Europejskiej.

Izba jest zdania, że Komisja Europejska nie egzekwuje przestrzegania wcześniejszych orzeczeń Trybunału oraz że procedura wszczęta wobec Polski na podstawie art. 7 nie przyniosła jeszcze żadnych rezultatów.

Mając na uwadze, że art. 90 konstytucji stanowi, iż Holandia wspiera rozwój międzynarodowego porządku prawnego, Izba Reprezentantów wzywa rząd do zbadania i podjęcia niezbędnych kroków - najlepiej we współpracy z podobnie myślącymi państwami UE - do postawienia Polski przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, w związku z naruszeniem obowiązków ciążących na Polsce na mocy Traktatów" - brzmi uchwała przyjęta przez holenderskich parlamentarzystów.

Izba Reprezentantów ma zostać powiadomiona o podjętych krokach do 1 lutego 2021 roku.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA