fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Paweł Kukiz o wecie Polski: Można to porównać do nowoczesnej formy zaborów

Paweł Kukiz
Paweł Kukiz
Fotorzepa, Jerzy Dudek
- Polskie władze zrobiły bardzo dobrze, że zawetowały powiązanie budżetu z praworządnością - uważa Paweł Kukiz.

- Wszyscy doskonale wiemy, że największe moce sprawcze w UE mają dwa państwa Niemcy i Francja, a wiele państw nie ma tak traumatycznych wydarzeń jak Polska i nie bardzo rozumie co to znaczy utrata suwerenności, jak bardzo jesteśmy na to czuli - powiedział lider Kukiz'15 w rozmowie z radiową Trójką.

- W sytuacji, kiedy zasadą stałoby się przydzielanie budżetu unijnego pod warunkiem możliwości wtrącania się w wewnętrzne sprawy Polski, no to ja dziękuję bardzo. Może to za mocne porównanie, ale można to porównać do nowoczesnej formy zaborów - ocenił Kukiz.

Czytaj także: 

Hiszpania: Weto Polski i Węgier? UE znajdzie rozwiązanie

Premier Słowenii wspiera Polskę i Węgry w sprawie weta

- Nie może być zasadą coś takiego, że w praktyce dwa największe państwa europejskie będą dyktowały pozostałym państwom, w jakim kierunku ma iść ich prawo - dodał.

WETO POLSKI I WĘGIER

Przedstawiciele Polski i Węgier nie zgodzili się w poniedziałek na pakiet finansowy, który obejmuje blisko 1,1 bln euro w nowym budżecie UE na lata 2021–2027 i 750 mld euro w funduszu odbudowy gospodarki po pandemii.

Z tych dwóch źródeł Polska ma obiecane ok. 160 mld euro w formie dotacji oraz preferencyjnych kredytów.

Powód weta ten sam w przypadku obu krajów: sprzeciw wobec mechanizmu warunkowości pozwalającego na zawieszenia unijnych funduszy krajom, w których brak praworządności stwarza ryzyko naruszenia interesów finansowych UE (inaczej mówiąc, wobec zasady „pieniądze za praworządność). Sam mechanizm jest przyjmowany większością głosów i taka większość była. Ale Polska i Węgry stwierdziły, że w takiej sytuacji – skoro nie mogą formalnie zablokować mechanizmu – to blokują budżet i fundusz odbudowy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA