fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Europosłowie PO głosowali za uruchomieniem artykułu 7 wobec Węgier

AFP
Wobec Węgier zostanie wszczęta procedura określona w artykule 7 unijnego traktatu. "Za" głosowali europosłowie Platformy Obywatelskiej, "przeciw" byli europosłowie Prawa i Sprawiedliwości.

Podczas głosowania w PE nad rezolucją uruchamiającą art. 7 wobec Węgier do wyniku nie były wliczane głosy wstrzymujące się. Wniosek musiało poprzeć 2/3 europarlamentarzystów.

Za wnioskiem o przyjęcie sprawozdania w tej sprawie głosowało 448 europosłów, przeciw było 197. Od głosu wstrzymało się 48 deputowanych.

Dotychczas artykuł siódmy uruchomiono tylko raz - wobec Polski, ale zrobił to nie Parlament Europejski, a Komisja Europejska.

Czytaj więcej: Parlament Europejski zdecydował o zastosowaniu art. 7 traktatu unijnego wobec Węgier

Rząd Węgier już zapowiedział, że będzie szukał prawnego sposoby, by podważyć tę decyzję. - Decyzja została podjęta w oszukańczy sposób i sprzecznie z zasadami zapisanymi w traktatach europejskich - ocenił minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

Za uruchomienie wobec Węgier art. 7 unijnego traktatu byli europosłowie PO.  - Głosowaliśmy za raportem i głosowaliśmy za uruchomieniem art. 7. Był jasny przekaz przewodniczącego KE Jean-Claude'a Junckera, że wtedy, gdy trzeba, trzeba to zrobić. Była olbrzymia większość w grupie EPL – nie tylko nasza grupa – która za tym głosowała – wyjaśnił po głosowaniu Michał Boni.

Przeciwko byli europosłowie PiS, którzy twierdzą, że podjęta w tej sprawie decyzja doprowadzi do podziału UE. - Straszliwie się zżymali na kolegów z Fideszu, którzy popierali rząd Polski. Myślę, że to był rewanż z ich strony - uważa Ryszard Legutko z PiS.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

REDAKCJA POLECA

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA