fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Finlandia: Neonaziści patrolują ulice miasta

By J Hokkanen (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons
Wikimedia Commons
W położonym na zachodzie Finlandii mieście Pori członkowie neonazistowskiej organizacji Fiński Ruch Oporu uruchomili patrole uliczne, które mają chronić miasto przed zagrożeniem związanym z napływem uchodźców do Finlandii.

Wcześniej podobne patrole w miejscowości Kemi uruchomiła inna neonazistowska organizacja - Żołnierze Odyna.

Pierwsze patrole zorganizowane przez neonazistów pojawiły się na ulicach Pori 6 grudnia - tego dnia Finlandia obchodzi Święto Niepodległości. Od tego czasu neonaziści zaczęli patrolować ulice również w innych miastach regionu Satakunta, w którym położone jest Pori. Neonaziści pojawiają się na ulicach w tych miejscowościach, w których zlokalizowano ośrodki dla uchodźców.

Fińska policja przyznaje, że negatywnie ocenia działania neonazistów - funkcjonariusze dodają jednak, że nie mogą zabronić nikomu spacerowania po ulicach w grupie. - Ogólnie jednak organizowanie patrolów ulicznych jest nielegalnie. Pilnowaniem porządku zajmuje się policja - podkreśla Timo Vuola, przedstawiciel lokalnej policji.

Fińskie władze szacowały, że w 2015 roku do kraju liczącego 5,5 mln mieszkańców może przybyć nawet 50 tys. imigrantów. Ostatecznie jednak liczba ta zapewne okaże się nieco mniejsza.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA