fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Szwecja: Użyją rezonansu, by sprawdzić wiek uchodźców

123RF
Szwecja zacznie prowadzić badania dentystyczne i badania stawów kolanowych za pomocą rezonansu magnetycznego, by ustalić wiek uchodźców starających się o azyl w tym kraju.

Szwedzka Rada Medycyny Sądowej (Rättsmedicinalverket) ogłosiła, że nowe metody badania wieku uchodźców mają pomóc rozwiać wątpliwości, co do wieku osób podających się za nieletnie, które starają się o azyl w Szwecji.

Wielu spośród 35 tysięcy uchodźców, którzy przybyli do Szwecji w 2015 roku podało, że ma mniej niż 18 lat. Większość z nich nie ma jednak żadnych dokumentów, które mogłyby o tym zaświadczyć.

Szwedzka Agencja Migracyjna w przypadku każdego takiego nieletniego przeprowadzała ocenę jego wieku, ale jeśli osoba nie wyglądała wyraźnie na więcej niż 18 lat, była klasyfikowana jako dziecko. W efekcie szwedzkie gminy zaczęły alarmować, że do domów opieki przeznaczonych dla nieletnich zaczęli trafiać dorośli. Dorośli mieli też trafiać do szkół razem z dziećmi.

Agencja przyznaje, że istnieją wątpliwości co do dokładnego wieku ok. 70 proc. nieletnich uchodźców, którzy przybyli do Szwecji bez dorosłego opiekuna. Wątpliwości dotyczą osób deklarujących, że mają od 15 do 17 lat.

Szwedzki rząd zwrócił się więc do Szwedzkiej Rady Medycyny Sądowej, by ta zaproponowała badania, mogące zweryfikować wiek uchodźców. W piątek przedstawiciele Rady poinformowali, że od teraz uchodźcy, których wiek budzi wątpliwości, będą poddani badaniom dentystycznym (w tym badaniom zębów mądrości), stosowany będzie także rezonans magnetyczny stawów kolanowych - obie te metody pozwalają określić w pewnym przybliżeniu wiek osoby badanej.

Oba badania będą przeprowadzane przez niezależne od siebie ośrodki.

Szwedzka Agencja Migracyjna szacuje, że badaniom będzie musiało być poddanych od 15 do 18 tysięcy uchodźców.

Źródło: thelocal.se
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA