fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Kary za ratowanie migrantów. ONZ krytykuje Włochy

AFP
Agencja ONZ do spraw uchodźców wyraziła zaniepokojenie ustawą zatwierdzoną przez włoski parlament. Nakłada ona dużo bardziej surowe niż dotychczas kary na łodzie ratownicze, które pomagają migrantom na Morzu Śródziemnym.

Ustawa, która została przyjęta w poniedziałek daje prawicowemu ministrowi spraw wewnętrznych Matteo Salviniemu większe uprawnienia do blokowania statków przewożących uratowanych migrantów na wodach włoskich.

Łodzie organizacji pozarządowych zaangażowane w akcje poszukiwawczo-ratownicze mogą zostać skonfiskowane, a ich kapitanowie mogą zostać ukarani grzywną w wysokości nawet miliona euro. Dotychczas tego typu kary wynosiły 50 000 euro. 

- Nakładanie kar finansowych lub innych kar na kapitanów statków może zniechęcać lub utrudniać działania ratownicze prowadzone przez prywatne statki podczas gdy państwa europejskie w dużej mierze wycofały się z działań ratowniczych w środkowej części Morza Śródziemnego - powiedział wysoki komisarz ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) . - Organizacje pozarządowe odgrywają nieocenioną rolę w ratowaniu życia uchodźców i migrantów narażających swoje życie, aby dostać się drogą morską do Europy - dodał. 

Czytaj także: Katastrofa u wybrzeży Libii. Mogło utonąć nawet 150 osób

Unia Europejska zaznaczyła natomiast, że planuje „przeanalizować” zgodność ustawodawstwa z prawem europejskim.

Matteo Salvini wielokrotnie krytykował organizacje humanitarne, które ratują migrantów u wybrzeży Libii i przywożą ich do Włoch. Szef MSW uniemożliwił cumowanie ich statków we włoskich portach, do czasu wyrażenia zgody przez inne kraje UE na przyjęcie migrantów

W czerwcu niemiecki statek Sea-Watch został zajęty, gdy wpłynął do portu Lampedusa bez pozwolenia. Kapitan statku Carola Rackete został umieszczony w areszcie domowym, ale później zwolniono go z tego, co Salvini ostro potępił. 

UNHCR w swoim oświadczeniu podkreślił także, że łodzi ratowniczych nie wolno przekierowywać z powrotem do Libii, kluczowego miejsca, z którego wypływają statki z migrantami chcącymi przedostać się do Europy. Zwrócono uwagę na „wyjątkowo niestabilną sytuację dotyczącą bezpieczeństwa” w tym kraju.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA