fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Uchodźcy

Nauru: Strajk głodowy 12-letniego uchodźcy z Iranu

US Department of Energy/Wikimedia Commons
12-letni uchodźca z Iranu, przebywający w obozie dla uchodźców w Nauru od ósmego roku życia, który od ponad 20 dni odmawiał przyjmowania pokarmów i leczenia, w stanie krytycznym, został przetransportowany do Australii wraz ze swoją rodziną - matka, ojczymem i siostrą - informuje "The Guardian".

Chłopiec wraz z rodziną trafił na Nauru po ucieczce przed prześladowaniami w Iranie i próbie przedostania się do Australii.

Początkowo Australijska Straż Graniczna (Australian Border Force - ABF) nie zgadzała się na ewakuację chłopca z Nauru wraz z całą rodziną - jego ojczym miał zostać w obozie na Nauru. Chłopiec nie zgodził się jednak na to, po czym odmówił przyjmowania pokarmów i leczenia. Jak podaje "The Guardian" dziecko jest poważnie chore i bez natychmiastowej pomocy medycznej umrze w ciągu kilku dni.

Ostatecznie, po kilku nieudanych próbach przetransportowania chłopca do Australii, ABF zgodziła się na ewakuowanie go wraz z całą rodziną.

Lekarz badający chłopca w niedzielę napisał, że chłopiec jest odwodniony, ponieważ od 19 dni przyjmował tylko niewielkie ilości wody odmawiając jednocześnie jedzenia. Dziecko miało ważyć zaledwie 36 kg i być tak osłabione, że nie mogło samodzielnie stać ani nawet siedzieć.

Jak zaznacza "The Guardian" zarówno chłopiec, jak i jego rodzina zostali uznani za uchodźców, a za ich bezpieczeństwo odpowiada Australia.

Źródło medyczne, na które powołuje się brytyjski dziennik, określa sposób w jaki potraktowano 12-latka i opóźnianie przewiezienia go do Australii wraz z rodziną za "nieludzki". Wytyka też władzom, że te zmuszały członków rodziny do rozdzielenia się, co "zaszkodziło dziecku".

W obozach dla uchodźców na Nauru przebywa wciąż 117 dzieci - pisze "The Guardian". Jednak kolejni nieletni uchodźcy powoli trafiają do Australii w wyniku postępowań przed sądem, które australijski resort spraw wewnętrznych regularnie przegrywa.

Sąd federalny rozpatrujący sprawy kolejnych dzieci za każdym razem wskazuje na brak możliwości zapewnienia dzieciom odpowiedniej opieki medycznej na Nauru.

 

Źródło: The Guardian
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA