fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zmiany korzystne, ale mogą się odbić na cenach

Bloomberg
Pod koniec września Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) opublikowała opinię, w której domaga się, by firmy ubezpieczeniowe podniosły ceny polis OC i autocasco.

KNF wskazuje, że od 2013 r. pogarsza się rentowność sprzedaży polis autocasco i OC. Towarzystwa notują stratę techniczną na sprzedaży komunikacyjnych OC, a mimo to nie podnoszą cen. Zdaniem nadzoru takiej sytuacji nie można dłużej tolerować. Nadzór grozi, że jeśli ubezpieczyciele nie dostosują cen do realiów rynkowych, to będą nakładane kary pieniężne. Możliwe jest nawet cofnięcie pozwolenia na wykonywanie działalności.

Bardzo istotną zmianą w ubezpieczeniach komunikacyjnych, do której muszą się dostosować towarzystwa, jest wprowadzenie bezpośredniej likwidacji szkód (BLS). Do systemu przystąpiła część ubezpieczycieli (niektóre firmy oferują też BLS we własnym zakresie).

W praktyce wygląda to tak, że ustaleniem wysokości i wypłatą odszkodowania zajmuje się towarzystwo, w którym poszkodowany wykupił OC (ale nadal obowiązuje zasada, że szkoda jest likwidowana z OC sprawcy; towarzystwa rozliczają się między sobą bez udziału klienta). – BLS to ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA