fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

PPK na ostatniej prostej

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Senacka komisja budżetu i finansów przyjęła we wtorek bez poprawek ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych idzie przez parlament jak burza. Rządowy projekt ustawy o PPK trafił do Sejmu 4 września. Nieco ponad tydzień później, 13 września po raz pierwszy debatowali o nim posłowie. Mimo sprzeciwu opozycji, projekt trafił do sejmowej komisji finansów publicznych. Komisja rozprawiła się z nim na jednym posiedzeniu. Sejm rozpatrzył sprawozdanie z prac komisji 3 października. Potem projekt trafił jeszcze raz do komisji, która rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie posiedzenia Sejmu. Dzień później ustawa była gotowa. Sejm przyjął ją głosami PiS, przy sprzeciwie opozycji. 8 października ustawa trafiła do Senatu. Senacka komisja budżetu i finansów rozpatrzyła ją w dwie godziny. Nie zgłosiła poprawek. Co ciekawe, projekt wraz z uzasadnieniem liczy 455 stron. - Proszę zwrócić uwagę, że ten proces poprzedzony był długimi konsultacjami i przygotowaniami. Do Sejmu trafił dobrze przygotowany projekt, co do którego zasadniczych założeń panował i panuje szeroki konsensus – tłumaczył we wtorek na twitterze Polski Fundusz Rozwoju, który pilotował prace nad projektem ustawy o PPK i będzie nadzorował jej wprowadzanie w życie.

PPK mają nas zachęcić do dodatkowego oszczędzania na emerytury, bo te z ZUS będą niskie. Ustawa zakłada, że od połowy przyszłego roku firmy, najpierw te największe, zatrudniające co najmniej 250 osób, będą zapisywały swoich pracowników do PPK. Ci będą co miesiąc odkładać na emeryturę od 2 proc. do 4 proc. swojej pensji brutto. Pracodawca dołoży im do tego od 1,5 do 4 proc. pensji. Osoby z niskim zarobkami (poniżej 2,5 tys. zł miesięcznie), zamiast 2 proc. odkładać będą 0,5 proc. pensji. Swoje trzy grosze dorzuci też państwo. Z budżetu wpłaci każdemu oszczędzającemu 250 zł opłaty powitalnej oraz dodatkowo co roku 240 zł. Taki mechanizm oznacza, że pensje pracowników, którzy przystąpią do PPK będą nieco niższe, zaś koszty ich zatrudnienia po stronie pracodawców nieco wzrosną.

Pieniądze odkładane w Pracowniczych Planach Kapitałowych będą trafiać do Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, zakładów ubezpieczeń i PTE, które mają je pomnażać. Będą inwestować w obligacje i akcje, także za granicą. Za zarządzanie będą pobierać opłaty, do 0,6 proc. zgromadzonych kapitałów (wraz z premią za wyniki).

Stopniowo do programu dołączać będą także mniejsze firmy i instytucje. Docelowo PPK będą mieli obowiązek utworzyć wszyscy pracodawcy. Automatycznie zostaną do nich zapisani wszyscy pracownicy. Każdy będzie mógł jednak zrezygnować z udziału w PPK. Jeśli tak zrobi, pieniądze z jego pensji nie będą pobierane. Po 4 latach pracownicy, którzy nie uczestniczą w PPK znów zostaną do niech zapisani. I znów będą mogli zrezygnować.

Projekt zakłada, że po osiągnięciu wieku emerytalnego oszczędzający będzie mógł wypłacić swoje pieniądze z PPK. Jeśli, od razu wypłaci 100 proc. zgromadzonej kwoty, zostanie ona obłożona podatkiem od zysków kapitałowych. Można też będzie jednak wypłacić jednorazowo 25 proc. zgromadzonych oszczędności, natomiast pozostałą kwotę wycofywać w ratach, na przykład przez 10 lat.

Rząd zapewnia, że pieniądze odkładane w ramach PPK, będą prywatnymi pieniędzmi oszczędzających. Będą podlegały dziedziczeniu. A cały system będzie nadzorowało państwo i Komisja Nadzoru Finansowego. Rząd liczy na to, że dzięki oszczędnością gromadzonym w nowym systemie zyskają nie tylko emeryci, ale też firmy, które będą miały dostęp do taniego, długoterminowego kapitału. Zyska też rynek finansowy, na który dzięki PPK trafiać ma nawet 15 mld zł rocznie. – To program korzystny dla całej gospodarki – przekonuje rząd.

Ma nadzieję, że do programu przystąpi 8,5 mln z 11 mln pracowników (75 proc.).

Ustawę o PPK rozpatrzy teraz Senat. Najpewniej na przyszłotygodniowym posiedzeniu. Jeśli nie zgłosi do niej poprawek, ustawa trafi do podpisu na biurko prezydenta. Od połowy przyszłego roku zaczniemy odkładać pieniądze w PPK.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA