fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia i odszkodowania

Kancelarie odszkodowawcze do regulacji

123RF
Na rynku działa już 3 tys. firm wspierających w dochodzeniu odszkodowań osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych czy ofiary błędów lekarskich. Rzecznik finansowy chce uregulować ich działalność.

W poniedziałek Aleksandra Wiktorow, rzecznik finansowy, przedstawiła na konferencji u rzecznika finansowego projekt założeń nowej ustawy o doradztwie odszkodowawczym. Jej głównym celem jest ochrona interesów osób korzystających z usług kancelarii odszkodowawczych, które wyrastają w ostatnich latach jak grzyby po deszczu.

– Przygotowaliśmy te założenia, tak by nikt nam nie zarzucił, że nic nie robiliśmy. Nie mamy jednak inicjatywy legislacyjnej, więc teraz o ich losie będą decydowały ministerstwa Finansów i Sprawiedliwości, do których przesłaliśmy projekt – powiedziała Aleksandra Wiktorow.

Projekt przewiduje stworzenie listy takich podmiotów i powołanie samorządu, który będzie nadzorował prowadzenie tej działalności. Jedna z propozycji dotyczy ograniczenia prowizji, które takie firmy potrącają z uzyskanych odszkodowań. Najważniejsze jest jednak stworzenie nadzoru nad ich działalnością, tak by klient mógł poskarżyć się na nieuczciwego pośrednika.

Z danych rzecznika finansowego wynika, że trzy na cztery skargi kierowane do jego urzędu dotyczące ubezpieczeń komunikacyjnych są przygotowywane przez kancelarie odszkodowawcze. Można więc uznać, że opanowały one już rynek dochodzenia odszkodowań. Ta działalność jest dla nich na tyle dochodowa, że trzy takie podmioty weszły nawet na giełdę.

Zebrani na konferencji przedstawiciele rynku finansowego podawali jednak przykłady wskazujące, że wysokie standardy pracy w dużych kancelariach niekoniecznie obowiązują w setkach mniejszych podmiotów.

– Uważam, że taka regulacja jest potrzebna – mówi Beata Karwacka, prezes Polskiej Izby Odszkodowań. – Niektóre kancelarie w pogoni za szybkim zyskiem zmierzały bowiem do jak najszybszej ugody z zakładem ubezpieczeń. Co ważne, ta ugoda przewidywała znacznie mniejszą kwotę odszkodowania od należnej poszkodowanemu. Właścicielowi kancelarii zależało jednak na jak najszybszym uzyskaniu prowizji od kwoty ugody, ponieważ sam miał sporo zaległości do zapłaty i komornika na karku.

Poważny problem stanowią także przypadki, gdy właściciel podmiotu dochodzącego odszkodowań w imieniu poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych znikał z kilkoma milionami złotych świadczeń wywalczonych dla klientów. Te pieniądze nigdy do nich nie dotarły.

Za uregulowaniem rynku jest także Polska Izba Ubezpieczeń reprezentująca firmy ubezpieczeniowe wypłacające odszkodowania.

Przeciwne nowym regulacjom są natomiast Ogólnopolska Izba Pośredników i Przedstawicieli Firm Odszkodowawczych oraz Polska Izba Doradców i Pośredników Odszkodowawczych, które stawiają na samoregulację tego rynku.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA