Transport morski

Włosi przejęli STX France

materiały prasowe
Włoska grupa Fincantieri podała o podpisaniu umowy kupna od skarbu państwa Francji 50 proc. udziałów w stoczni STX France za 59,7 mln euro.

Kupno jest konsekwencją wstępnej umowy zawartej we wrześniu między władzami Francji i włoską firmą z Triestu, co położyło kres kilku miesiącom napięcia w stosunkach obu krajów.

Zgodnie z umową, stocznia STX z Saint-Nazaire będzie własnością skarbu państwa i Fincantieri w proporcji 50:50, ale Francuzi odstąpili Włochom efektywną kontrolę nad kierowaniem stoczni gwarantując sobie ochronę interesów dzięki pożyczeniu firmie z Triestu 1 proc. udziału.

Wcześniej podpisano inna umowę o oficjalnym kupieniu przez skarb państwa poprzez Agencję Udziałów Skarbu Państwa (APE) dwóch trzecich udziałów w STX France od większościowego akcjonariusza z Korei, bo Francja wykorzystała zastrzeżone prawo pierwokupu.

Francuski minister gospodarki i finansów, Bruno Le Maire pogratulować tej umowy, którą uznał za „ważny etap w tworzeniu europejskiego giganta stoczniowego”. Jego resort podał ostateczny układ własnościowy: Fincantieri ma 50 proc. (+1 proc. pożyczony od APE), APE ma 34,34 proc. (w tym 1 proc. przekazany Włochom), stocznia wojskowa Naval Group ma 15,66 proc., załoga ma do 2,4 proc i miejscowe firmy do 3,26 proc.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL